Do 25 października pasażerowie przylatujący do Grecji z Polski mogą przekroczyć granicę tylko po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego (HCAA) ogłosił we wtorek, że Grecja przedłuża wszystkie ogłoszone ograniczenia do niedzieli, 25 października.

Zgodnie z zaktualizowanymi dyrektywami lotniczymi (NOTAM) należy wskazać na :

  • Zawieszenie lotów między Grecją – Turcją i Grecją – Katalonią, Hiszpanią, zostało przedłużone do 25 października do północy.
  • Dyrektywa lotnicza, zgodnie z którą wszystkie loty do i z Grecji z Albanii i Macedonii Północnej obsługiwane wyłącznie przez Międzynarodowy Port Lotniczy Ateny „Eleftherios Venizelos” została przedłużona do 25 października. Nie będzie żadnych tras do innych greckich lotnisk.
  • Dyrektywa lotnicza, która stanowi, że wszyscy podróżni odwiedzający Grecję drogą lotniczą z 11 krajów: Bułgarii, Rumunii, Węgier, Polski, Czech, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malty, Belgii, Hiszpanii, Albanii i Macedonii Północnej – będą mieli wstęp do Grecja jedynie przedstawiając negatywny wynik testu Covid-19, została przedłużona do 25 października. Test należy wykonać co najmniej 72 godziny przed przybyciem. Podróżni z wyżej wymienionych krajów będą poddawani testom próbnym po przyjeździe.
  • Dyrektywa lotnicza zakazująca wjazdu do Grecji obywatelom spoza UE została przedłużona do 25 października. Obywatele następujących 11 krajów są wykluczeni z zakazu: Australia, Kanada, Gruzja, Japonia, Nowa Zelandia, Rwanda, Korea Południowa, Tajlandia , Tunezja, Urugwaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Podróżni z wyżej wymienionych krajów będą poddawani testom próbnym po przyjeździe.
  • Dyrektywa lotnicza dotycząca podróżnych z Izraela została przedłużona do 25 października. Zgodnie z dyrektywą wszyscy podróżni wjeżdżający do Grecji z Izraela są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego (PCR) na koronawirusa, wykonanego co najmniej 72 godziny przed przybyciem. Wszyscy stali mieszkańcy Izraela wjeżdżający do Grecji będą ponownie poddawani testom. Tylko 5000 osób tygodniowo może wjechać do Grecji z Izraela.
  • Dyrektywa lotnicza dotycząca stałych mieszkańców Rosji obowiązuje do 25 października. Zgodnie z nią wszyscy stali rezydenci Rosji przybywający do Grecji są zobowiązani do przedstawienia ujemnego wyniku testu molekularnego (PCR) na koronawirusa i będą poddani ponownym badaniom po przylocie. Tylko 500 osób tygodniowo może wjechać do Grecji z Rosji.

Formularz lokalizatora pasażerów (PLF) jest obowiązkowy

Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował również, że przedłożenie Formularza Lokalizatora Pasażerów (PLF) przez wszystkich pasażerów lotów międzynarodowych do Grecji zostało przedłużone do 25 października. PLF można znaleźć na stronie travel.gov.gr

UWAGA: Wszystkie zgłoszone wytyczne zostały uzyskane przez Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego (HCAA) i mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju pandemii koronawirusa, decyzji rządowych i dyrektyw Unii Europejskiej.

Przepisy dotyczące krajów dopuszczonych do wjazdu mogą ulec zmianie po 14 dniach, gdy ponowna ocena zostanie przeprowadzona na podstawie danych epidemiologicznych z kraju pochodzenia.

Źródło: www.ypa.gr