Chcąc ułatwić podróżowanie po krajach UE, Grecja zaproponowała wprowadzenie świadectwa szczepienia na Covid-19. Premier Kyriakos Mitsotakis wysłał w tej sprawie pismo do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. „Należy pilnie przyjąć wspólne porozumienie co do struktury świadectwa szczepień, aby było akceptowane we wszystkich państwach członkowskich” – powiedział Mitsotakis, który ma nadzieję poruszyć tę kwestię na szczycie UE w dniu 21 stycznia. Dodał, że chociaż taki proces „może wydawać się prosty to długie doświadczenie, jakie mieliśmy przy opracowywaniu wspólnego PLF (formularz lokalizatora pasażerów), pokazało nam, że istnieje pilna potrzeba mobilizacji na wysokim szczeblu w całej UE, aby posunąć sprawy naprzód”.

„Zapewnienie możliwie najszybszego przywrócenia swobody przemieszczania się jest podstawowym priorytetem dla nas wszystkich” – oświadczył Mitsotakis.

Podkreślił, że Grecja „nie uczyni obowiązkowych szczepień jako warunku wstępnego podróży”; stwierdził jednak, że „osoby, które zostały zaszczepione, powinny mieć swobodę podróżowania”. Zaświadczenie, zdaniem Kyriakosa Mitsotakisa również, „stanowiłoby pozytywną zachętę do zapewnienia, że ​​obywatele są zachęcani do poddania się szczepieniom”.

Rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker powiedział we wtorek, że „wszystkie kwestie poruszone w tym liście, wraz z innymi kwestiami dotyczącymi szczepień, zostaną omówione w ramach Rady Europejskiej”.

„Oczekujemy na wyniki tego ważnego spotkania i będziemy mogli przeanalizować i odpowiedzieć na pismo, które otrzymaliśmy od [greckiego] premiera” – dodał. Do listu Mitsotakis dołączył projekt zaświadczenia sporządzony przez greckie władze, który mógłby posłużyć jako punkt wyjścia do dyskusji nad taką inicjatywą.