Rząd grecki po raz kolejny wezwał Wielką Brytanię do zwrócenia rzeźb pochodzących z Partenonu. Marmury Elgina, bo taka jest ich potoczna nazwa, na początku XIX wieku zostały usunięte i przetransportowane drogą morską do Wielkiej Brytanii przez brytyjskiego dyplomatę Thomasa Bruce’a, 6 lorda Elgina.

Minister kultury Grecji – Lina Mendoni – oświadczyła w gazecie Ta Nea, że władze greckie nigdy nie zrezygnują z roszczenia o zwrot dóbr kultury do miejsca ich pochodzenia.

Starania Grecji o zwrot cennych marmurów rozpoczęły się w połowie lat 80. ubiegłego wieku przez ministra kultury Melinę Mercouri.

Jednak Muzeum Brytyjskie nadal odmawia ich zwrotu. Marmurowe rzeźby były pierwotnie częścią świątyni Partenonu, ale zostały usunięte i wywiezione z Aten do Londynu przez szkockiego szlachcica, lorda Elgina, pełniącego rolę brytyjskiego posła w Konstantynopolu na początku XIX wieku.

Obecnie są wystawiane w British Museum w Londynie. Lord Elgin z powodu swojego bankructwa sprzedał rzeźby rządowi brytyjskiemu, który w 1816 roku wydał oficjalne oświadczenie, że kolekcja została nabyta legalnie. Od tamtego czasu trwa publiczna dyskusja, która budzi wiele kontrowersji. Prace demontażu w celu wywiezienia rzeźb spowodowały spore zniszczenie Partenonu, stosowano bowiem łomy, piły i materiały wybuchowe. Na określenie działalności lorda Elgina w języku francuskim uformował się nawet termin „elginizm” (elginisme) oznaczający rabunkowe pozbawianie historycznych obiektów architektonicznych ozdób rzeźbiarskich. Pozostałe rzeźby zostały usunięte w celu ochrony i są eksponowane w nowym Muzeum Akropolu, które obchodzi obecnie 11 rok istnienia.

To tam rzeźby będą wstawione po ich odzyskaniu. Rząd Grecji obiecał zintensyfikować kampanię mającą na celu odzyskanie dzieł sztuki na czas obchodów 200-lecia odzyskania niepodległości w przyszłym roku. Muzeum Brytyjskie nadal rości sobie prawo do posiadania, ponieważ Wielka Brytania od dawna twierdziła, że Elgin otrzymał pozwolenie na zabranie ich przez lokalnych władców osmańskich. Twierdzi również, że Grecja nie ma odpowiedniego miejsca na ich wystawienie.

„Od września 2003 r., kiedy rozpoczęły się prace budowlane dla Muzeum Akropolu, Grecja systematycznie domagała się zwrotu rzeźb wystawianych w British Museum, ponieważ są one obiektem kradzieży”, oświadczyła Mendoni. Wielokrotne badania opinii publicznej pokazują, że większość Brytyjczyków opowiada się za powrotem rzeźb do ich ojczyzny. „To smutne, że jednym z największych i najważniejszych muzeów na świecie nadal rządzą przestarzałe, kolonialne poglądy” – stwierdziła Mendoni.

Źródło: Ta Nea

Wasza opinia