Zgodnie z zasadami dotyczącymi ograniczeń i restrykcji wywołanych pandemią koronawirusa Grecja wprowadziła szereg dyrektyw mających na celu ochronę ludności .

Mając na uwadze stale dynamiczną sytuację a także oczekiwania i potrzeby społeczne Grecja rozpoczęła stopniowo łagodzić ograniczenia podjęte w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa (Covid-19).

Od poniedziałku 18 stycznia wszystkie sklepy detaliczne i centra handlowe w kraju zostaną ponownie otwarte. Do normalnego stanu funkcjonowania zostanie przywrócony szereg innych usług, w tym salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz usługi kontroli pojazdów (KTEO).

Wszystkie usługi, które zostaną otwarte 18 stycznia, będą mogły również funkcjonować w niedzielę 24 stycznia, aby uniknąć przeludnienia.

Przemawiając podczas briefingu medialnego, Ministerstwa Zdrowia Covid-19 – Georgiadis przypomniał, że pomimo otwarcia rynku detalicznego w Grecji nadal obowiązuje zakaz poruszania się pomiędzy godz. 21:00 a 5:00 rano. Poruszanie się na zewnątrz będzie nadal dozwolone tylko z określonych powodów i nadal obowiązywać będzie ogłaszanie wyjść (wysyłanie SMS-a). Ponadto przemieszczania się między prefekturami jest nadal zakazany.

Zgodnie z decyzja rządu od poniedziałku 18 stycznia sklepy będą otwarte (opcjonalnie) od 7:00 do 20:00 (aby pracownicy mogli wrócić do domu przed 21:00, gdy zaczyna się zakaz swobodnego poruszania się). Ponadto:

  • Konsumenci mogą dokonywać zakupów stacjonarnie po uprzednim wysłaniu SMS-a (opcja 2) pod numer 13033 lub mając przy sobie odręcznie napisane oświadczenie. Jest to niezbędne podczas kontroli odpowiednich władz.
  • Okres czasu na dokonanie zakupów wynosi dwie godziny od wysłania i zatwierdzenia wiadomości. (Zakupy w tym czasie można wykonywać także w innych dzielnicach od miejsca zamieszkania)
  • Maksymalna liczba klientów w sklepie to 4 osoby na 100 metrów kwadratowych.
  • W przypadku sklepów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych dozwolona jest jedna dodatkowa osoba na każde 25 metrów kwadratowych. Podczas gdy w centrach handlowych, dyskonach i sklepach typu outlet dozwolony będzie jeden klient na 25 metrów kwadratowych.
  • We wszystkich sklepach i galeriach handlowych podczas oczekiwania przy kasie należy zachować odległość 2 metrów pomiędzy klientami.
  • Sklepy handlowe w obszarach o podwyższonym poziomie ryzyka „czerwonym” mogą funkcjonować jedynie metodą dostawy na zewnątrz „click away”.
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz usługi kontroli pojazdów (KTEO) mogą obsługiwać klientów tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznie i/lub elektronicznie.
  • Obowiązuje zachowanie odstępu społecznego i noszenie masek przez pracowników sklepu i konsumentów.

Należy wskazać, że kary dla osób naruszających zasady dystansu społecznego w sklepach wzrosną o 50 procent (grzywny wynoszą obecnie 300 euro dla osób fizycznych i 3000 euro dla przedsiębiorstw).

Minister Georgiadis podkreślił, że jeśli obywatele nie zastosują się do środków bezpieczeństwa (ograniczenia ruchu, noszenie masek, przestrzeganie zasad dystansu społecznego) i przypadki Covid-19 uzyskają tendencję wzrostową, rząd nie zawaha się ponownie zamknąć wszystkie możliwe sektory.

Jak podkreślił minister: „Ten dobry obraz epidemiologiczny nie może się zmarnować… Jeśli jednak pandemia wykaże oznaki odrodzenia, będziemy zmuszeni cofnąć te środki. Nie będziemy ryzykować zdrowia narodu greckiego”.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ