Grecja wkrótce otworzy swoje pierwsze podwodne muzeum u wybrzeży Peristera – wysepki niedaleko Alonissos w archipelagu Sporad Północnych.

Muzeum, które zostanie otwarte 3 sierpnia będzie prezentować wrak statku Peristera z V wieku p.n.e oraz jego ładunek składający się z tysięcy amfor wina. Muzeum będzie można zwiedzać podczas nurkowań z przewodnikiem do 2 października.

Wrak statku Peristera jest uważany za jeden z najciekawszych w Grecji ze względu na jego archeologiczne znaczenie i bogate życie morskie w tym regionie. Odkryto go w 1985 r. w pobliżu zachodniego wybrzeża Peristera na głębokości 28 metrów. Uważa się, że statek towarowy przewożący tysiące amfor z winem z Mendi, starożytnego miasta na Półwyspie Chalcydyckim oraz Peparithos – dzisiejsza wyspa Skopelos, zatonął w tym obszarze w 425 r.pne. Obszary te od zawsze słynęły właśnie z produkcji wina. Wrak statku jest jednym z najważniejszych pochodzących z okresu klasycznego (V-IV wiek p.n.e.).

Zarówno podwodne muzeum, jak i cały region znajdują się na obszarze chronionym Morskiego Parku Narodowego Alonissos – Sporady Północne. Tajemniczy świat ukryty na dnie morza, dostępny jest jednak nie tylko dla miłośników nurkowania, ale dla wszystkich odwiedzających Alonissos, bez konieczności wchodzenia do wody. Ministerstwo Kultury prowadzi centrum informacyjne w Chora Alonissos, gdzie odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o wraku statku Peristera poprzez wirtualny spacer.

Podwodne muzeum będzie działać w ramach programu pilotażowego na 2020 r. Projekt jest prowadzony przez Ministerstwo Kultury, region Tesalii, w ramach unijnego programu BlueMed.

Dzięki projektowi Grecja znajdzie się na „mapie” światowej turystyki nurkowej.