W piątek, 11 grudnia grecki rząd ogłosił zestaw środków restrykcyjnych w kontekście świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Zgodnie z komunikatem rzecznika prasowego rządu Steliosa Petsasa są one następujące:

  • od niedzieli 13 grudnia do 7 stycznia przyszłego roku sprzedaż detaliczna w całym kraju będzie dozwolona wyłącznie w ramach tzw. metody „click-away”, przyjmując zamówienia konsumentów składane online lub telefonicznie. Klienci będą mogli udać się do sklepów wyłącznie w celu odebrania zamówień. Zakupy w sklepach detalicznych są niedozwolone. Należy również zaznaczyć, że metoda „click-away” nie będzie dotyczyła sklepów w centrach handlowych, które pozostaną zamknięte.
  • od poniedziałku 14 grudnia 2020 roku zostaną otwarte zakłady i salony fryzjerskie na terenie całego kraju z możliwością wydłużenia godzin pracy od 7 rano do 9 wieczorem. Należy zauważyć, że ich obsługa będzie odbywała się wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i przy ścisłym przestrzeganiu protokołów zdrowotnych.
  • od poniedziałku 14 grudnia br. roku na terenie całego kraju zostaną otwarte księgarnie z możliwością wydłużenia godzin pracy, z max 4 osobami w sklepach do 100 mkw. lub 1 klient na 15 mkw. dla sklepów powyżej 100 mkw.
  • otwarte będą dla wiernych kościoły tylko w Boże Narodzenie (25 grudnia) i Święto Objawienia Pańskiego (6 stycznia). W ciągu tych dwóch dni dozwolona jest obecność do 9 osób w kościołach i do 25 osób w kościołach metropolitarnych we wszystkich częściach kraju. Odpowiedzialność za przestrzeganie tych środków będzie spoczywała na odpowiednich metropoliach i archidiecezji ateńskiej. W związku z obchodami Objawienia Pańskiego nie będzie święcenia wody w otwartej przestrzeni publicznej.
  • otwarte zostają punkty kontroli pojazdów – KTEO

W Grecji przez cały okres świąteczny (13 grudnia 2020 do 7 stycznia 2021) będzie obowiązywał zakaz poruszania się między godz. 22:00 a 5:00 rano. Natomiast wyjście z domu będzie nadal dozwolone tylko z określonych powodów i poprzez wysłanie SMS-a pod numer 13033. W przypadku podroży związanych ze sprzedażą detaliczną, salonami fryzjerskimi i księgarniami w wyżej wymienionym kontekście ich działalności należy podać liczbę 2.

Podróż międzynarodowa

Wszyscy podróżni wjeżdżający do Grecji z innych krajów w okresie od piątku 18 grudnia do czwartku 7 stycznia 2021 r. będą zobowiązani do:

  • wypełnienia formularza lokalizacji pasażera (PLF)
  • posiadania negatywnego wynik testu Covid-19,  który zostanie wykonany metodą PCR do 72 godzin przed przybyciem do kraju.
  • wykonania testu na Covid-19 na lotnisku po przylocie do Grecji.
  • poddania się kwarantannie profilaktycznej trwającej 3 dni.

Przypomina się, że podróżni, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 na granicach lądowych Grecji, otrzymają odmowę wjazdu do kraju.

Podróżowanie między greckimi prefekturami (podróże krajowe) jest zabronione. Wznowione  one będą dopiero o 6:00 rano 7 stycznia 2021 r.