fot. Michael Probst/AP

Grecki rząd zamierza sprzeciwić się propozycji wystosowanej przez Unię Europejską, aby dobrowolnie obniżyć zużycie gazu o 15%, począwszy od przyszłego miesiąca, w celu możliwie całkowitego wstrzymania eksportu do Rosji, poinformowało w czwartek dwóch urzędników.

W środę Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich o zmniejszenie zużycia gazu w nadchodzących miesiącach, aby uniknąć dużych zakłóceń w przemyślne podczas nadchodzącej zimy.

„Rząd zasadniczo nie zgadza się z propozycją Komisji, dotyczącą 15% redukcji zużycia gazu ziemnego” – powiedział rzecznik rządu, Yiannis Economou podczas briefingu prasowego. „Złożyliśmy własną propozycję i nadal uważamy, że może ona dostarczyć wielu rozwiązań.”

Przemawiając wcześniej w telewizji Skai, minister energetyki, Kostas Skrekas powiedział, że 70% importowanego przez Grecję gazu ziemnego jest wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej, co oznacza, że wszelkie cięcia w tym sektorze będą dotkliwym ciosem zarówno dla przedsiębiorstw, co dla gospodarstw domowych.

Skrekas poinformował również, że kraj wyraził już sprzeciw wobec unijnej propozycji i „podjął wszelkie niezbędne działania” w celu zapewnienia trwałych dostaw gazu.

Podobne zdanie wyraziły Hiszpania i Portugalia.

opr. Natalia Zientek