Świadectwa szczepień przeciwko Covid-19 najprawdopodobniej nie będą ponownie potrzebne, powiedziała w poniedziałek grecka wiceminister zdrowia Mina Gaga.

Wymaganie certyfikatów szczepień lub wyzdrowienia po koronawirusie w Grecji zostało zawieszone z dniem 1 maja w ramach rządowych działań mających na celu złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią przed latem. Przed zawieszeniem mieszkańcy i odwiedzający musieli przedstawiać zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu, aby wejść do pomieszczeń lub na otwarte przestrzenie, takie jak restauracje i kawiarnie.

Przemawiając podczas wywiadu dla telewizji SKAI, Gaga wydawała się być dość optymistyczną co do sytuacji Covid-19 w Grecji tej zimy i powiedziała, że świadectwa szczepień przeciwko Covid prawdopodobnie nie wrócą.

„Wszyscy myślimy, że od teraz sytuacja będzie mniej więcej łagodna” – powiedziała, dodając jednak, że wraz ze zbliżającą się zimą nic nie jest pewne, ponieważ koronawirus może być nieprzewidywalny.

Pozostając ostrożną optymistką, wiceminister dodała, że Covid-19 przypomina teraz grypę. „Myślę, że od teraz koronawirus zamienia się w jakiś typ grypy i jest to widoczne na całym świecie” – powiedziała Gaga.

Ponadto wiceminister powiedziała, że turystyka nie obciążyła sytuacji Covid-19 w Grecji. „Większość populacji została już zaszczepiona, a przypadki nie wydają się wzrastać” – zauważyła.