Grecki minister turystyki wezwał przywódców UE do „szybszego działania” w celu przyjęcia świadectw szczepień, które mogłyby umożliwić wznowienie masowych podróży. Jest to niewątpliwie związane z tym, że Ateny starają się naprawić przemysł turystyczny, który został zniszczony przez pandemię koronawirusa.

„Patrząc na reakcje niektórych krajów na propozycje świadectw szczepień, czuję, że jest dużo krótkowzroczności. Teraz jest jeszcze więcej do zrobienia, aby się przygotować ”- powiedział Charry Theocharis dla Financial Times. – „Niektóre kraje są teraz bardzo zajęte, ponieważ zwłaszcza narody północnoeuropejskie, nie chciały patrzeć w przyszłość i planować ożywienia gospodarczego latem.”

Wprowadzenie paszportów szczepień, które umożliwiłyby podróżującym w celach wypoczynkowych i biznesowych przemieszczanie się między krajami po zaszczepieniu, będzie przedmiotem dyskusji na szczycie UE, który rozpocznie się w czwartek. Państwa członkowskie kierowane przez Grecję przedstawiły ten pomysł w zeszłym miesiącu. Stanowiska w tej sprawie są jednak podzielone, a dyplomaci uważają, że wczesne przyjęcie proponowanego systemu jest mało prawdopodobne.

Według Greckiej Konfederacji Turystycznej turystyka ma zasadnicze znaczenie dla Grecji, stanowiąc około jednej piątej krajowego PKB. Według szacunków ONZ, pomimo częściowego ponownego otwarcia zeszłego lata, ograniczenia w podróżach międzynarodowych zmniejszyły PKB Grecji o 4 procent, ponieważ dochody z hoteli i zakwaterowania spadły o dwie trzecie.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ