fot. Muzeum Akropolu / Paris Tavitian

Dziesięć fragmentów dekoracji rzeźbiarskiej z Partenonu zostało przekazanych przez Narodowe Muzeum Archeologiczne do Muzeum Akropolu jako gest dobrej woli. Grecja ma nadzieję, że Muzeum Brytyjskie podąży za tym trendem.

32-centymetrowe artefakty przechowywane w magazynach Narodowego Muzeum Archeologicznego zostały powitane przez premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa podczas specjalnej ceremonii w poniedziałek.

fot. Muzeum Akropolu / Paris Tavitian

„Jest to pierwszy, ale bardzo ważny krok w wysiłkach, aby zgromadzić w Muzeum Akropolu, wszystkie mniejsze i większe części Partenonu, które są teraz rozproszone w różnych muzeach na całym świecie”, powiedział Mitsotakis.

Premier Grecji wysłał informację do Wielkiej Brytanii i władz Muzeum Brytyjskiego, aby zwróciły marmury Partenonu, które zostały nielegalnie usunięte przez Lorda Elgina i ktore zistaly wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Atenach w XIX wieku i sprzedane muzeum..

Dodał, że Narodowe Muzeum Archeologiczne wykazało „odpowiedzialność i konsekwencję naukową”.

Mitsotakis oświadczył, że roszczenia Grecji były także prośbą UNESCO, większości opinii publicznej w Wielkiej Brytanii.

„Jestem pewien, że premier nie zablokuje żadnej możliwej przyszłej umowy, usuwając wszelkie możliwe przeszkody polityczne. W razie potrzeby zmiana brytyjskiego prawa o muzeach w celu ułatwienia ponownego zjednoczenia Marmurów Partenonu ”– powiedział Mitsotakis.

Nie ma już „istotnych argumentów”, aby opóźnić tę ważną kwestię stosunków grecko-brytyjskich, podsumował Mitsotakis.

fot. @PrimeministerGR

Przemawiając podczas wydarzenia, minister kultury Lina Mendoni powiedziała, że to posunięcie było „nie tylko symboliczne, ale absolutnie niezbędne”, zauważając, „że rzeźby z Partenonu są organiczną i integralną częścią złożonego dzieła architektonicznego i twórczości artystycznej, ponieważ stanowią jedną i niepodzielną bryłę i całość estetyczną i semantyczną”.

Wydarzenie dobiegło końca po tym, jak konserwatorzy umieścili zwrócone fragmenty Partenonu w swoich miejscach w muzeum.

W zeszłym miesiącu ministerstwo kultury ogłosiło, że fragment fryzu Partenonu wystawionego w Museo Archeologico Antonio Salinas w Palermo we Włoszech ma zostać zwrócony Grecji.