Grecja, pomimo niewielkiego śladu węglowego, może wnieść znaczący wkład w walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc w zielonej transformacji, powiedział w poniedziałek premier Kyriakos Mitsotakis podczas przemówienia do delegatów Konferencji Klimatycznej ONZ (COP26) w Glasgow.

Premier Grecji ostrzegł delegatów, że „kończy nam się czas i musimy działać już teraz”, aby powstrzymać kryzys klimatyczny.

Powiedział, że Grecja wyjdzie poza ambitny plan UE redukcji emisji o 55 proc. do 2030 roku.

Mitsotakis przedstawił program zielonej transformacji greckiego rządu i planowane działania, takie jak stopniowe wycofywanie węgla i zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii poprzez nowe ambitne inicjatywy, takie jak morskie parki wiatrowe oraz środki na rzecz „zielonej” żeglugi i ochrony ekosystemów.

Podkreślił również plany przekształcenia Grecji w centrum zielonej energii dla Europy w oparciu o niedawną umowę z Egiptem i prowadzone rozmowy z Arabią Saudyjską.

Ponad 120 liderów jest teraz w Glasgow na COP26. Mają nadzieję, że uda im się zawrzeć porozumienie, aby przywrócić światu drogę do osiągnięcia celów wyznaczonych w Paryżu, w tym zmniejszenia globalnej emisji dwutlenku węgla do zera do 2050 roku i ograniczenia ogólnego ocieplenia planety do 1,5 stopnia Celsjusza .

Naukowcy szacują, że aby to osiągnąć, do końca tej dekady emisje gazów cieplarnianych powodujące ocieplenie planety muszą zostać zmniejszone o połowę. W obecnej formie będą nadal rosnąć. Eksperci ostrzegają, że czas pozostały do ​​podjęcia działań w celu osiągnięcia paryskich celów szybko ucieka, a konsekwencje porażki byłyby katastrofalne dla ludzkości.

Zgodnie z obecnymi celami jesteśmy na dobrej drodze do ocieplenia o 2,7C do roku 2100 – co według ONZ spowoduje „katastrofę klimatyczną”.

Biden: „Gorsze jeszcze nadejdzie, jeśli nie uda nam się wykorzystać tej chwili” prezydent USA Joe Biden powiedział, że spowodowane przez człowieka szkody klimatyczne już teraz niszczą ludzi w wyniku klęsk żywiołowych, i zaznaczył, że mogą się tym zająć tylko narody zjednoczone.

„Gorsze jeszcze nadejdzie, jeśli nie wykorzystamy tego momentu” – powiedział prezydent o kryzysie klimatycznym, obiecując, że USA będzie dawać przykład, a nie tylko kierować słowa.

Przed swoim przybyciem Biden powiedział, że należy skupić się na tym, czego kraje takie jak Chiny, Rosja i Arabia Saudyjska nie robią, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu, i nazwał to „rozczarowującym”, że te narody „w zasadzie się nie pojawiły, jeśli chodzi o zobowiązania do radzenia sobie ze zmianami klimatu”.

Światowej sławy przyrodnik David Attenborough wezwał przywódców do motywacji i działań aby uniknąć katastrofy klimatycznej.

Zaapelował również do przywódców politycznych i głów państw zebranych na dwutygodniowym szczycie, aby zobowiązali się do utrzymania wzrostu temperatury na świecie do 1,5 C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, niższego z dwóch limitów określonych w porozumieniu klimatycznym z Paryża z 2015 roku.

Attenborough powiedział: „Wszystko, co osiągnęliśmy w ciągu ostatnich 10 000 lat, zostało umożliwione dzięki stabilności (klimatycznej) w tym czasie.

„Globalna temperatura nie wahała się w tym okresie o więcej niż plus lub minus jeden stopień Celsjusza – aż do teraz”.