fot. Region Tesalii

Trzy nowe podwodne muzea w Magnezji w regionie Tesalii w środkowej Grecji są teraz otwarte dla nurków i mają na celu przyciągnięcie większej liczby odwiedzających do regionu, ogłosiło w niedzielę greckie Ministerstwo Kultury.

Minister kultury, Lina Mendoni zainaugurowała w weekend trzy podwodne muzea w rejonie Amaliapoli w Magnezji, zwiększając ich liczbę do czterech, które są teraz dostępne dla nurków. Cztery miejsca, w których znajdują się wielowiekowe skarby, są częścią tworzonego w okolicy parku nurkowego.

Pierwsze podwodne muzeum w Grecji, położone u wybrzeży Alonissos, zostało otwarte dla nurków rekreacyjnych w 2020 roku. W weekend miejsca Kikinthos i te znajdujące się poza przylądkami Tilegrafos i Glaros zostały tymczasem otwarte dla zwiedzających.

fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Mendoni powiedziała, że miejsca te tworzą park morski z czterema muzeami, które dodatkowo wspierają rozwój turystyki nurkowej na tym obszarze. „Wraki znajdują się na płytkich wodach, na głębokości do 15 metrów i mogą być odwiedzane nawet przez początkujących nurków pod warunkiem, że zachowają oni niezbędną ostrożność” – powiedziała.

Przemawiając podczas wydarzenia, gubernator regionu Tesalii, Kostas Agorastos, który również nurkował przy wraku statku Kikinthos, powiedział, że tworzenie i promocja podwodnych muzeów było ważnym celem i „wielkim krokiem dla regionu, ale także dla kraju, ponieważ to jedyne takie muzea w Grecji”.

Wiceminister turystyki, Sofia Zacharaki, również biorąca udział w wydarzeniu, wyraziła nadzieję, że nowa działalność przyczyni się do wydłużenia sezonu turystycznego poza tradycyjne miesiące letnie, do listopada i grudnia.

opr. Natalia Zientek