fot. himara.gr

Sześciu uczniów ze szkół średnich w Grecji zwyciężyło na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (IMO), która odbyła się niedawno w Oslo w Norwegii. Zdobyli łącznie pięć medali – dwa srebrne i trzy brązowe.

Coroczna olimpiada gromadzi najzdolniejsze umysły matematyczne z całego świata, wybrane przez krajowe władze oświatowe. Wybór greckich uczestników odbywa się poprzez specjalne, coroczne konkursy Greckiego Towarzystwa Matematycznego.

„Dla tych uczniów problemy matematyczne są jednym z najprzyjemniejszych aspektów codziennego życia” – powiedział Panagiotis Pavlos, szef greckiej delegacji.

W skład greckiej delegacji IMO weszli uczniowie:
Prodromos Fotiadis z Dramy: srebrny medal
Panagiotis Liambas z Saloników: srebrny medal
Orestis Liganos z Aten: brązowy medal
Emmanuel Patrakis z Agrinio: brązowy medal
Georgios Tzachristas z Ioanniny: brązowy medal
Konstantinos Konstantinidis z Saloników: wyróżnienie

„Przygotowania uczniów do Olimpiady Matematycznej są wyjątkowe, ponieważ część zagadnień nie jest nauczana w szkole” – powiedział Silouanos Brazitikos, zastępca kierownika IMO i adiunkt na Uniwersytecie Kreteńskim.

Grecja może pochwalić się świetnymi wynikami w międzynarodowych olimpiadach matematycznych. W 2019 roku trzech greckich studentów zdobyło trzy medale – jeden złoty i dwa srebrne.

W 2018 roku na 25. konkursie studenckim IMC (International Mathematics Competition) złoty medal zdobył George Kotsovolis, studiujący na Wydziale Matematyki na Uniwersytecie Ateńskim.

Powszechnie przyjmuje się, że w czasach starożytnych Grecy odgrywali ważną rolę w rozwoju matematyki.

Chociaż większość współczesnych, greckich matematyków nie jest tak sławna jak Pitagoras, Archimedes czy Euklides, ich wkład w rozwój tej dziedziny wciąż jest znaczący.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów matematycznych na świecie. W styczniu 2011 roku Google dofinansował IMO kwotą o wysokości 1 miliona euro.

Zakres zagadnień na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej obejmuje zaawansowaną algebrę i analizę problemów z dziedzin matematycznych, które nie są tradycyjnie omawiane w szkołach średnich, a często również na poziomie uniwersyteckim, takich jak geometria rzutowa i złożona, równania funkcyjne, kombinatoryka i dobrze ugruntowana teoria liczb, która wymaga rozległej wiedzy na temat twierdzeń matematycznych.

Rachunek, chociaż dozwolony w sekcji rozwiązań, nie jest wymagany, zgodnie z zasadą, że każdy, kto posiada podstawową wiedzę z zakresu matematyki, powinien rozumieć problemy, nawet jeśli rozwiązania wymagają znacznie obszerniejszej wiedzy.

Zwolennicy tej zasady twierdzą, że pozwala to na większą uniwersalność i zachęca do szukania eleganckich, zwodniczo prostych problemów, które wymagają od uczniów ogromnego poziomu pomysłowości.

opr. Natalia Zientek