To trudny czas dla tysięcy greckich marynarzy, którzy obecnie utknęli na morzu i nie mogą rozładować swojego ładunku z powodu pandemii koronawirusa.

Wiele krajów wciąż ma zamknięte porty i lotniska, więc marynarze utknęli na morzu na wiele miesięcy.

Szacuje się, że na całym świecie na statkach przebywa około 150 000 marynarzy. Niektórzy z nich byli uwięzieni przez ponad 17 miesięcy, poinformował SKAI-TV.

„Mamy okropne wzdęcia, trudności ze snem. Nie widząc portu, nie widząc ziemi i nieba przez 10 miesięcy, to tak jakby… Potrzebujesz mocnych nerwów” – powiedział kapitan Joseph Markoutsis, który utknął w pobliżu Indonezji i ma nadzieję wrócić do domu we wrześniu.

Tysiące greckich żeglarzy jest zrozpaczonych, ponieważ ich zastąpienie przez inne załogi jest niemożliwe z powodu pandemii.

Świadectwa marynarzy, którzy byli poza rodzinnym domem od ponad 12 miesięcy są szokujące.

Kapitan Giannis Gazis powiedział: „Szanuj nas jako ludzi, marynarzy, nasze rodziny. Jesteśmy tu od 15 miesięcy, inni 14 miesięcy, 13 miesięcy, 17 miesięcy. Minęły 4 miesiące od wybuchu koronawirusa i wdrożeniu blokad w większości krajów na świecie. To nas rozbiło ”.

Według Światowej Organizacji Morskiej na statkach uwięzionych jest od 120 do 150 000 marynarzy na całym świecie.

Tak wielu innych jest uwięzionych w swoich domach i nie może wypłynąć, aby zastąpić kolegów.

Kapitan Thanasis Moschos stwierdził: „To, przez co przechodzimy, jest czymś bezprecedensowym, jest czymś, w czym nie byliśmy szkoleni, nie doświadczyliśmy tego nigdy wcześniej. Jesteśmy zmęczeni, zarówno psychicznie, jak i fizycznie, i wiele razy popełniamy ludzkie błędy. A kiedy ktoś osiągnie granice ludzkiego zmęczenia, nie można go dalej eksploatować. ”

Grupa Tsakos wezwała rządy do współpracy i umożliwienia marynarzom omijania ograniczeń podróżowania w każdym kraju.

Problem występuje głównie w Chinach, Singapurze, RPA i Emiratach, gdzie ze względu na pandemię koronawirusa nie są dozwolone wymiany załogi.

Wszystkim marynarzom i ich rodzinom życzymy aby niebawem szczęśliwe się spotkali.

Wasza opinia