Większość gospodarstw domowych w Grecji znacznie ograniczyła wydatki na ubrania i artykuły gospodarstwa domowego, ale także na żywność i energię elektryczną, przy czym tendencja ta faktycznie wzrosła po około siedmiu miesiącach od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w porównaniu z wiosną.

Konsumenci nie spodziewają się deeskalacji działań wojennych, nie widzą też spadku cen, zwłaszcza gazu ziemnego i żywności, co wydaje się ich przerażać przed nadchodzącą zimą. Przy wszelkich zakupach kierują się ceną, a jakość jest na drugim miejscu, nawet przy zakupie żywności.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Detalicznych Produktów Konsumenckich (IELKA) na próbie 1000 konsumentów, 67% (w porównaniu do 61% w badaniu z kwietnia 2022 r.) ograniczyło zakupy żywności i ogólnie artykułów supermarketowych.

Nawet zakupy, których konsumenci dokonują, mają niższą wartość, przy czym 84% respondentów twierdzi, że wybiera okazje i rabaty (wzrost z 79% w badaniu z kwietnia), a 75% wybiera tańsze produkty, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście o około 10% produktów marki własnej. Badanie zostało przeprowadzone między 29 sierpnia a 2 września.

Największe cięcia wydatków obserwuje się w przypadku odzieży i artykułów gospodarstwa domowego, ponieważ 83% twierdzi, że odłożyło zakupy przedmiotów osobistych, odzieży lub artykułów gospodarstwa domowego (wzrost z 75% w badaniu z kwietnia). Trend ten pojawia się w tym samym czasie, kiedy rynek oczekiwał większej aktywności również ze względu na okres wyprzedaży.

Około 63% respondentów twierdzi, że ostatnio zmniejszyło zużycie energii elektrycznej, a 44% unika zakupów, aby zaoszczędzić pieniądze w razie nagłej potrzeby. Ten trend, który ostatnio odnotowano podczas pandemii, jest obserwowany również dzisiaj, tylko znacznie silniej.

Podczas gdy pod koniec 2019 roku i w pierwszym roku pandemii konsumenci wybierali żywność w oparciu o jakość, a następnie w oparciu o higienę i bezpieczeństwo, teraz głównym kryterium o duży dystans do reszty jest cena. Konkretnie 62% respondentów wybiera żywność na podstawie ceny, podczas gdy analogiczny odsetek w kwietniu ubiegłego roku wynosił 52%.

opr. Zofia Dalke