fot. Tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki

Najnowsze odkrycie archeologiczne w Turcji to dziesiątki terakotowych figurek przedstawiających greckich bogów, ludzi i zwierzęta. Datowane na ponad 2000 lat figurki zostały znalezione w antycznym greckim mieście Myra, które dziś nazywa się Demre. Niektóre figurki miały na sobie nadal farbę, inne są pokryte inskrypcjami, które dostarczają wskazówek o życiu ludzi w tym regionie w II i I w. p. n. e.

Nevzat Çevik, kierownik wykopalisk i profesor archeologii na Uniwersytecie Akdeniz w Turcji, powiedział, że „Myra jest jedną z najważniejszych osad w antycznej Licji”. W późniejszych wiekach była zasiedlana również przez Rzymian, Bizantyjczyków i Ottomanów. W nowszych czasach miasto było domem dla bogatej i różnorodnej greckiej populacji, która została zmuszona do opuszczenia Turcji podczas wymiany populacji między Grecją i Turcją w latach 20′ XX w.

fot. Tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki

W 2020 r. zostały odkryte w tym miejscu ruiny teatru rzymskiego z IV w., a następnie poniżej odkopano fragment drugiego, mniejszego teatru, który datuje się na okres helleński (332 r. p. n. e. – 30 r. p. n. e.). Figurki znalezione niedawno były rozsypane w ruinach starszego teatru. „To tak jakby ludzie z antycznej Myry zostali wskrzeszeni, wpadli przez tunel czasowy i wylądowali w roku 2022”, powiedział Çevik do swojego zespołu, gdy odnaleźli figurki.

W Turcji istnieje nieskończenie wiele greckich i bizantyjskich zabytków, które przyciągają setki tysięcy, jeśli nie miliony turystów każdego roku. Wiele z nich warto odwiedzić, aby zobaczyć na własne oczy dowód długiej i bogatej historii Grecji.

Anna Lica