Nowe odkrycie archeologiczne w Turcji doprowadziło do odnalezienia dziesiątek figurek z terakoty przedstawiających starożytnych greckich bogów, a także mężczyzn, kobiety i zwierzęta.

Artefakty, które mają ponad 2000 lat, zostały znalezione w starożytnym mieście Myra, które obecnie nazywa się Demre. Jak podaje portal „Live Science”, na niektórych figurkach nadal znajdowały się niewiarygodnie malowidła, a na innych inskrypcje. Dzięki nim archeolodzy mogli zobaczyć i odtworzyć życie w regionie w I i II wieku pne.

Myra to jedno z najważniejszych starożytnych miast Licji. Nevzat Çevik, przewodniczący zespołu wykopaliskowego i profesor archeologii na Uniwersytecie Akdeniz w Turcji, powiedział: „Myra jest jedną z najważniejszych starożytnych osad w Licji”. Figurki dają: „bogate wskazówki na temat tego, co istniało w tajemniczej Myrze pod grubą warstwą mułu w pierwszym i drugim wieku pne” – dodał Çevik.

Zespół archeologów wykopał części rzymskiego teatru z IV wieku między czerwcem a październikiem 2020 r. To, co odkryli badacze, to ogromna kolekcja figurek z terakoty rozrzuconych wśród szczątków, wraz z teatrem hellenistycznym.

Odkrycie pochodzi z okresu hellenistycznego, od 323 r pne – w czasie śmierci Aleksandra Wielkiego – do początku Cesarstwa Rzymskiego w 30 r pne.

„To tak, jakby ludzie starożytnej Myry zmartwychwstali, razem przebiegli przez tunel czasu i dotarli do naszych czasów” – powiedział Çevik swojemu zespołowi, gdy znaleźli figurki.

Źródło: basin.ktb.gov.tr