Strona głównaAktualnościGrecjaGracja przekazała Rosji ogień olimpijski

Gracja przekazała Rosji ogień olimpijski

W sobotę, 5 października ogień z Olimpii został uroczyście przekazany organizatorom zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Zgodnie z tradycją, ogień rozpalono przy pomocy luster, skupiających promienie słoneczne, dokonała tego Najwyższa Kapłanka Ino Menegaki. Ceremonia rozpalenia odbyła 29 września w ruinach świątyni w Olimpii, miejscu narodzin starożytnych Igrzysk.

5 października, po kilkudniowej podróży po Grecji, ogień dotarł na historyczny stadion z białego marmuru „Panathinaikos” /Kalimarmaro/ w Atenach, gdzie w 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. W trakcie ceremonii ostatni członek greckiej części sztafety olimpijskiej, siedmiokrotny mistrz Grecji w łyżwiarstwie figurowym Panagiotis Markouizos, zapalił znajdujący się na środku stadionu znicz. Od niego właśnie Najwyższa Kapłanka Ino Menegaki odpaliła pochodnię olimpijską, którą przekazała prezydentowi Helleńskiego Komitetu olimpiada2 2013Olimpijskiego Spyrosowi Capralosowi, a ten oddał ją wicepremierowi Rosji Dmitrijowi Kozakowi. Następnie zapalona została specjalna lampka, dzięki której ogień bezpiecznie został przetransportowany samolotem do stolicy Rosji.

Z lotniska Wnukowo olimpijski ogień został przewieziony w asyście kolumny motocyklistów na Plac Czerwony, gdzie odbył się główny punkt uroczystości – zapalenie znicza. Dokonał tego prezydent Rosji Władimir Putin, po czym zainaugurował sztafetę z ogniem olimpijskim.

Jednym z jedenastu członków sztafety był Szawarsz Karapetian. 60-latek miał sporego pecha – kiedy biegł przez długi korytarz prowadzący do Kremla, pochodnia zgasła. Przytomnością umysłu wykazał się stojący na trasie żołnierz, który… wyjął zapalniczkę i na nowo zapalił ogień.

olimpiada4 2013Po incydencie pochodnia została odpalona ponownie od zapasowego płomienia, który podróżuje razem ze sztafetą.

7 października sztafeta z ogniem olimpijskim ruszyła z Moskwy w najdłuższą w historii zimowych igrzysk olimpijskich trasę – 65 tysięcy kilometrów (ponad 40 000 mil). Ogień ma być transportowany samochodami, pociągami, samolotami i saniami. Dotrze do 2900 miejscowości we wszystkich jednostkach organizacyjnych w Rosji (subiektach), których jest 83. Oodwiedzi między innymi dno jeziora Bajkał, biegun północny, a także najwyższy szczyt Rosji – Elbrus o wysokości 5642 m n.p.m. W sztafecie weźmie udział 14 tysięcy artystów, sportowców i polityków, a także 30 tysięcy wolontariuszy.

Rosjanie przygotowali dla wolontariuszy specjalne pochodnie w kształcie pióra feniksa. Chcą, aby święty ogień dotarł do każdego zakątka świata. Po raz pierwszy też pochodnia z olimpijskim płomieniem zostanie rozpalona w kosmosie, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne