Grecja ma być jednym z niewielu krajów na świecie poza Ameryką Północną, gdzie trzy największe międzynarodowe koncerny świadczące usługi cloud service będą miały swoją fizyczną obecność.

Po Microsofcie i Amazonie również Google przystępuje do rozbudowy infrastruktury i regionalnego hubu cloud service w Grecji.

Oficjalny komunikat ma zostać ogłoszony dzisiaj przez prezesa Google Cloud International Adaire Fox-Martin podczas spotkania z premierem Kyriakosem Mitsotakisem.

Po zakończeniu projektu Grecja będzie jednym z niewielu krajów na świecie poza Ameryką Północną, w którym trzy największe międzynarodowe korporacje świadczące usługi w chmurze będą miały swoją infrastrukturę.

Biorąc pod uwagę obecność w Grecji rozległych infrastruktur chmurowych i innych grup, takich jak Lamda Hellix, która została przejęta przez Digital Realty, staje się jasne, że kraj ten cieszy się obecnie infrastrukturą technologiczną, usługami, a przede wszystkim szybkością i wsparciem, którego potrzebuje nie tylko, aby przyspieszyć swój sektor publiczny i prywatny w cyfrowej transformacji, ale także aby wspierać cały region Europy Południowo-Wschodniej.

Google rozwinie infrastrukturę centrum danych w Grecji w ramach inwestycji, która – choć jej budżet nie został ujawniony – szacowana jest na setki milionów euro.

Rozmawiając w lipcu z portalem Kathimerini, prezes Google w Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce Matt Brittin wyjaśnił ukierunkowanie koncernu na rynek grecki: „Nadal mocno stoimy po stronie Grecji oraz małych i średnich przedsiębiorstw i wspieramy je jak tylko się da”. Dalej dodał, że „poprzez nasze narzędzia, usługi, inwestycje i programy edukacyjne staramy się ułatwiać i poprawiać życie ludzi oraz przyczyniać się do drogi kraju w kierunku zrównoważonego rozwoju.”

Kilka miesięcy wcześniej, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, Brittin spotkał się z Mitsotakisem i omówili perspektywę zwiększenia inwestycji Google w Grecji, która jest obecnie realizowana, ale także szersze narzędzia wykorzystania, które międzynarodowa korporacja już posiada w Grecji dla cyfrowych programów szkoleniowych i przedsiębiorczości, zwłaszcza w turystyce. Źródła rządowe mówią, że nowa jednostka będzie kładła nacisk zarówno na państwo, jak i na małe i średnie przedsiębiorstwa.

opr. Zofia Dalke