Gmina Ateny realizuje ambitny projekt modernizacji w swoich 129 dzielnicach, mający na celu stopniowe przekształcenie greckiej stolicy w nowoczesne, zrównoważone miasto, z większą ilością wolnych terenów zielonych i progresywną infrastrukturą.

Zgodnie z zapowiedziami, gmina ukończyła niedawno dwa projekty modernizacji w rejonach Kato Patisia, przy placu Pyrla i na deptaku Stratigos Daglis.

Na placu Pyrla wymieniono beton na specjalne płyty, które obniżają temperaturę nawierzchni w ciepłych miesiącach letnich, zamontowano nowe latarnie, posiadające energooszczędne żarówki, zainstalowano nowe ławki, dodano nowe kosze na śmieci oraz specjalne podjazdy dla wózków inwalidzkich, by usprawnić dostęp dla osób niepełnosprawnych.

Przywrócona została także istniejąca roślinność wokół placu – posadzono nowe drzewa i kwiaty, aby nadać okolicy bardziej „zielonego” wyglądu.

Remont placu Pyrla zakończył się zamknięciem ruchu kołowego na części ulicy Nikolaidou.
Odrestaurowany został także pobliski deptak Stratigos Daglis, który obecnie wyłożony jest kolorowym chodnikiem z kostki brukowej. Zmodernizowano infrastrukturę miejską, stawiając nowoczesne ławki i sadząc nowe rośliny.

„Ateny stopniowo się zmieniają… miasto staje się lepsze, oferując swoim mieszkańcom i odwiedzającym je turystom możliwość spacerowania po czystych chodnikach, cieszenia się zielenią rosnącej wokół przyrody i zamieszkiwania w nowoczesnych dzielnic z bezpieczną, nowoczesną infrastrukturą” – powiedział burmistrz Atem, Kostas Bakoyannis.
Burmistrz poinformował także, że wkrótce pojawią się nowe projekty modernizacyjne, obejmujące pozostałe dzielnice stolicy.

opr. Natalia Zientek