Pajęczyna o długości jednego kilometra pokryła jezioro Vistonida w północnej Grecji, zaskakując zarówno mieszkańców, jak i naukowców.

Ogromna pajęczyna pokryła drzewa, krzewy i ogrodzenia, tworząc niesamowity obraz. Mieszkańcy przeżywają tam prawdziwą inwazję pająków kwadratników. Lepka, biała pajęczyna pokryła już ogromną przestrzeń i stale rośnie.

Podobnie zjawisko wystąpiło w regionie Etoliko w regionie Akarnania w zachodniej Grecji we wrześniu. Jednak pajęczyna nie była tak ogromna, jak ta pokrywająca jezioro.

Pajęcza sieć obejmuje linię brzegową jeziora Vistonida wzdłuż drogi Metochi, prowadzącej do klasztoru Vatopedi w Porto Lagos. Rozciąga się co najmniej na jeden kilometr, osiągając w niektórych punktach szerokość 10 metrów.

Eksperci twierdzą, że jest to zjawisko sezonowe, spowodowane przez pająki Tetragnatha (Kwadratniki). „Wysokie temperatury, odpowiedni poziom wilgotności oraz pokarmu stworzyły idealne warunki do rozmnażania się tych pająków w tak dużej liczbie”.

Eksperci zapewniają, że ani pajęczyna, ani tkające ją pająki, nie są groźne dla ludzi, zwierząt i miejscowej flory. Są przekonani, że pajęczyny znikną wraz ze spadkiem temperatury oraz większymi opadami deszczu.

Opr. Magdalena Bocoń