W przyszłym tygodniu ma zostać otwarta platforma na gov.gr dla Fuel Pass 2, z którego skorzysta 3,1 mln beneficjentów spośród 3,5 mln właścicieli samochodów więcej osób.

Aby skorzystać z programu należy spełnić trzy warunki: pojazd, który zostanie zarejestrowany, musi być na chodzie, musi być ubezpieczony i nie można zalegać z podatkiem drogowym.

Po złożeniu wniosku dopłata ma trafić na konto wnioskodawcy w przeciągu trzech dni roboczych. Procedura ma być prosta, podobnie jak w pierwszej rundzie programu dotacji.

Aby wejść do aplikacji gov na bon paliwowy będą potrzebne kody Taxisnet. Następnie należy podać tablice rejestracyjne pojazdu, które zostaną sprawdzone przez AADE. Każda osoba fizyczna może zgłosić tylko jeden pojazd.

Dotacja na paliwo za lipiec, sierpień i wrzesień będzie przyznawana wyłącznie osobom fizycznym (również prowadzącym działalność gospodarczą), które odprowadzają podatki w Grecji i posiadają pojazd na paliwo. Dochód indywidualny na podstawie tegorocznego zeznania podatkowego nie może przekroczyć 30 tys. euro. Kwota ta wzrasta o 3 tys. euro na każdego kolejnego członka danego gospodarstwa domowego. Dla osób, które zdecydują się skorzystać z cyfrowej karty debetowej, kwota pomocy zostanie zwiększona o 15 euro (w pierwszej edycji programu wynosiła 5 euro).

Kwoty dotacji będą zróżnicowane w zależności od powierzchni głównego miejsca zamieszkania i rodzaju pojazdu, np.:

  • 80 euro będzie przysługiwało właścicielowi samochodu zamieszkującemu obszar kontynentalny przy użyciu karty cyfrowej i 65 euro bez karty, przy czym kwota jest zapisywana na rachunku bankowym, w porównaniu z 40 euro w przypadku poprzedniej dotacji bez karty i 45 euro z kartą.
  • 100 euro będzie przysługiwało właścicielowi samochodu w rejonie wyspiarskim przy użyciu karty.
  • 60 euro dla posiadacza motocykla zamieszkującego kontynent przy użyciu karty, a 70 euro motocyklisty mieszkającego na wyspach z kartą.

opr. Anna Lica