W okresie poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku, przedstawiciele Terre de Jeux 2024 odwiedzili miejsce narodzin Igrzysk Olimpijskich w Grecji – starożytną Olimpię – gdzie zebrali 2 024 gramy gleby, aby przetransportować ją do Paryża. To piękny, symboliczny gest.

„Dziś jest wielki dzień. Ziemia, dusza Olimpii, będzie podróżować z tej świętej przestrzeni, aby znaleźć się w każdym zakątku przyjaznego kraju Francji i przekazać przesłanie pokoju, wspólnoty i solidarności oraz wartości rywalizacji w życiu” – powiedział burmistrz starożytnej Olimpii George Georgiopoulos.

Po wydarzeniu, burmistrz był gospodarzem kolacji dla francuskiej delegacji, gdzie omówiono kwestie szerszej współpracy w perspektywie Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku w Paryżu.

„Igrzyska Olimpijskie oznaczają wartości, etos, pasję i ludzki wysiłek, aby postępować i zdobywać. Współczesne igrzyska olimpijskie mają obowiązek przekazać te wartości całemu światu i uczynić je sposobem na życie” – powiedział Athanasios Tsivilis, członek Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego i I wiceprezes Greckiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Na początku tego tygodnia francuskie media ujawniły, że 12 000 biegaczy ma wziąć udział w sztafecie z pochodnią olimpijską Paryż 2024, która ma trwać 70-80 dni i obejmować około 700 miast na trasie. Znicz olimpijski, zgodnie z tradycją, zostanie zapalony w starożytnej Olimpii i przetransportowany z Grecji do Francji statkiem.

Terre de Jeux 2024 zachęca władze lokalne do podjęcia działań mających na celu promowanie bardziej rozwiniętego i integracyjnego uczestnictwa w sporcie, na poziomie miast i regionów, oraz angażuje się w różne podmioty ruchu sportowego. Paryż 2024 angażuje wszystkie regiony, struktury z ruchu sportowego i francuskie społeczności za granicą.

opr. Zofia Dalke