Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Atenach miał swoją pierwszą edycję we wrześniu 1995 roku i od tego czasu powraca do miasta co roku we wrześniu z wielkim sukcesem. Jest to bardzo prestiżowy konkurs i przyciąga twórców filmów ze wszystkich stron świata.

Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Atenach – Premiere Nights składa się z Międzynarodowego Komitetu Artystów i Profesjonalistów związanych z dziedziną kina. Nagroda: „Złota Atena” jest przyznawana reżyserowi najdoskonalszego technicznie oraz estetycznie filmu. Statuetka została zaprojektowana przez projektanta George’a Sepetzoglou i jest sponsorowana przez sklepy jubilerskie ZOLOTAS. Towarzyszy jej nagroda pieniężna w wysokości 2000 euro.

To naturalnie nie jedyna nagroda, którą można otrzymać na festiwalu. Inna nagroda to Nagroda Publiczności. Film wybierany jest na podstawie codziennych głosów publiczności i towarzyszy mu honorowa tablica. Sponsorem Nagrody Publiczności jest Fischer Beer

Podczas tego wydarzenia odbywa się Noc Premierowa. Inicjatywa ta na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Atenach wspiera wysiłki młodych greckich filmowców poprzez oficjalną sekcję konkursową filmów krótkometrażowych najnowszej greckiej produkcji. Specjalne jury złożone z wybitnych profesjonalistów z branży filmowej przyznaje następujące nagrody: Złotą Atenę, Srebrną Atenę Specjalną Nagrodę Komisji, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Męski i Żeński Występ.

Warto zaznaczyć, że laureatami podczas tego Festiwalu były gwiazdy światowego kina, takie jak reżyserzy: Paul Thomas Anderson, Sophia Coppola, James Gray, Paolo Sorrento, N’s. Gościły także inne sławy światowej kinematografii. Można tutaj wskazać między innymi na takie osobistości jak: George Lanthimos, Costas Gavras, Peter Greenaway, Whit Stillman, Fatih Akin, Kim Ki Dook, Ari Folman, Pavel Pavlikovsky, Jane Birkin, Sally Potter N, Sally Potter N, Sally Potter N , Tom Tikver, Laurent Cade, Andrea Arnold, Lynn Ramsey, Julian Temple, Theodore Angelopoulos oraz aktorzy tacy jak Daniel Day-Lewis, Valeria Bruni Tendeski, Jeremy Irons Poirke, Vanelza Exerhe, Vanessa Rhe.

W roku 2021 przedstawiona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym wiele ciekawych propozycji filmów. Wśród nich znalazła się także polska produkcja. Film zatytułowany „Żeby nie było śladów” to polski kandydat do Oscara. Miał swoją światową premierę na 78. Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jest to film J. Matuszyńskiego, który został zrealizowany na podstawie reportażu C. Łazarewicza. Jest to swoistego rodzaju poruszający obraz świata napędzanego propagandą i przesiąkniętego kłamstwami, w którym mimo wszystko mają odwagę żyć ludzie wierzący w prawdę. Jak pisze portal culture.pl: „Opowiadając o tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, Jan P. Matuszyński portretuje bezwzględność, z jaką komunistyczna machina broniła się przed prawdą. „Żeby nie było śladów” to film mocny i znakomicie zrealizowany, ale pozostawiający zarazem pewien niedosyt.”