film1

Film dokumentalny Yael Hersonski „Niedokończony film” („A Film Unfinished”) zostanie ponownie zaprezentowany w Atenach 27 stycznia (niedziela) o godzinie 15:30, w kinie „Danaos”- L. Kifisias̎ 109, Ateny.

Projekcja filmu prezentowana jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27/1).

„Niedokończony film” / „A Film Unfinished
Reżyseria / Directed by: Yael Hersonski
„Danaos”: (L. Kifisias̎ 109, Ateny) / Κινηματογράφος  Δαναός (Κηφισίας 109, Αθήνα)
Metro Palormou / Μετρό Πανόρμου
telef.: 2106922655

Podstawą filmu Hersonski jest analiza tajemniczego, niedokończonego filmu dokumentalnego, który powstał w getcie warszawskim w 1942 roku. Zapis zatytułowany po prostu „Das Ghetto” odnaleziono po wojnie w 1954 roku w Niemczech Wschodnich, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata był uważany za dokumentalny portret życia w warszawskim getcie. Liczne sceny z tego filmu wielokrotnie wykorzystywane tak w filmach dokumentalnych na temat Holocaustu i niemieckiej okupacji w Polsce jak i fabularnych (jak „Korczak” Wajdy, czy „Pianista” Polańskiego) budowały powszechnie znany wizerunek życia w warszawskim getcie, funkcjonowały w szerokiej świadomości.

Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności jego powstania. Przeanalizowała go ujęcie po ujęciu, dotarła do archiwów, prywatnych zapisków na temat obecności ekipy filmowej w getcie, dotarła do materiałów z powojennych przesłuchań niemieckiego operatora filmowego, Willy’ego Wista, który był autorem zdjęć do filmu. Przede wszystkim jednak dotarła do taśm potwierdzających, że poszczególne ujęcia były inscenizowane i wielokrotnie filmowane. W ten sposób powstał dokument ukazujący cały kontekst nazistowskiego filmu o getcie.