Grecja- Kreta i owoce cytrusowe to nierozłączne i jednoznaczne skojarzenie.
Soczyste pomarańcze roztaczają piękny zapach i cieszą oczy w każdym zakątku kraju, czy naszej wyspy.

Dziś będzie o POMARAŃCZACH, które na Krecie owocują przez cały rok i są niewątpliwym elementem lokalnego krajobrazu, chociaż sezon cytrusowy trwa w miesiącach zimowo- wiosennych.

Region Malevizi a zwłaszcza pięknie położona, 29 km na zachód od Heraklionu, miejscowość Fodele to prawdziwe zagłębie plantacji cytrusów, gdzie drzewka kwitną, roznosząc mocny, odurzający wręcz zapach, a owoce rosną i dojrzewają na wyciągnięcie ręki.

Już w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia Stowarzyszenie Kulturalne Fodele (Πολιτιστικός Σύλλογος Φόδελε) we współpracy z Urzędem Regionu Maleviziou, zaprasza na FESTIWAL POMARAŃCZY.

Po trzech latach przerwy, wymuszonej pandemicznymi obostrzeniami, w tym roku zapowiada się prawdziwa uczta pełna zapachów, kolorów i smaków- cytrusowych.
Impreza rozpocznie się o godzinie 12:00, na głównym placu Fodele- tym z popiersiem El Greco (to kolejny ważny aspekt, z którego wioska jest znana- postać słynnego malarza) i ma ona na celu promocję tej miejscowości oraz podkreślenie jej jako regionu uprawy cytrusów, z której od lat słynie.

W przygotowaniach Festiwalu zwykle bierze udział cała społeczność a podczas imprezy nie zabraknie oczywiście tradycyjnych dań, trunków i słodkości przygotowanych przez panie z koła gospodyń, w oparciu o lokalne produkty, głównie cytrusy. Kulinarnymi bohaterami tego niecodziennego wydarzenia będą więc pomarańcze, mandarynki, cytryny, bergamotki czy kumkwaty. Będzie można skosztować ciast, ciasteczek i placków pomarańczowych, likierów i nalewek, owocowych galaretek, musów i innych pyszności.

Biorę udział w Festiwalu Pomarańczy od 2015 roku i za każdym razem organizatorzy potrafią czymś zaskoczyć odwiedzających imprezę. Panuje tu fantastyczny, ciepły i domowy klimat, atmosfera radości, wspólnoty i świetna zabawa przy lokalnej muzyce. W tym roku organizatorzy zapewniają, że będzie to „święto pełne smaków, słodkości, aromatycznej raki, zapachów i kolorów „.

Na muzycznej scenie pojawią się kreteńscy muzycy, zespoły dziecięce, grupy folklorystyczne, taneczne.

Festiwal potrwa do późnych godzin popołudniowych, a cała impreza oczywiście przy suto zastawionych stołach i hektolitrach soku ze świeżych pomarańczy lub cytrusowej raki, jak kto woli.

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny.

Udanej zabawy pomarańczowej.

Sylwia Wasielak