Od piątku 21 października do niedzieli 23 października, Technopolis City w Atenach otworzy swoje drzwi dla miłośników nauki i technologii w związku z tegoroczną edycją Festiwalu Nauki w Atenach. Coroczny 3-dniowy festiwal, który po raz pierwszy wystartował w 2014 roku, przyciąga ludzi z całej Grecji, w tym zorganizowane grupy szkolne, bodatym programem rozrywkowych i interaktywnych pokazów.

Tegoroczny temat „Świat jutra” stara się podkreślić niektóre z wyzwań, z którymi ludzkość może się zmierzyć w przyszłości. Dzięki udziałowi 6000 pracowników naukowych, 730 prelegentów, 350 artystów i 1800 wolontariuszy od czasu rozpoczęcia festiwalu osiem lat temu, organizatorzy chcą zaoferować dogłębne i wpływowe zrozumienie różnych aspektów świata nauki.

W programie Festiwalu Nauki w Atenach znajdą się eksperymenty pokazowe, pokazy chemiczne, interaktywne eksponaty, zajęcia praktyczne i warsztaty przeznaczone dla dzieci i dorosłych. Wśród prelegentów znajdzie się między innymi Alessandra Mazzai, oficer ds. komunikacji Euro-Mediterranean Climate Change Center, która wygłosi wykład na temat zmian klimatycznych, oraz David Theo Goldberg, dyrektor Humanities Research Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim, który wygłosi wykład: „Quantum Thinking: How Revolutionary Is It?”.

W trakcie festiwalu poruszonych zostanie wiele aktualnych i pilnych tematów, przede wszystkim dotyczących najnowszych osiągnięć nauki, technologii, innowacji i sztuki. Poruszone zostaną takie tematy jak przyszła rola sztucznej inteligencji (AI) w edukacji, zmiany klimatyczne i świadomość ekologiczna oraz to, jak szybki rozwój technologiczny przekształca sztukę i naukę.

Festiwal Nauki w Atenach jest organizowany corocznie przez organizację edukacyjną „Science Communication – SciCo”, British Council i Technopolis City w Atenach oraz przy wsparciu wielu naukowców, instytucji badawczych i edukacyjnych.

Więcej informacji na stronie festiwalu: https://www.athens-science-festival.gr/en/

Marzena Mavridis