Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wydał w piątek dekret, na mocy którego kolejny historyczny kościół bizantyjski w Stambule zostaje przekształcony w meczet. Jest to kościół Świętego Zbawiciela na Chorze.

Decyzja o zmianie statusu zabytku została podjęta w listopadzie 2019 roku. Jednak dekret prezydencki w tej sprawie wydano dopiero w miniony piątek.

Dawniej świątynia ta znajdowała się poza murami Bizancjum i stąd jego potoczna nazwa – „Kościół za murami” lub „Kościół na wsi”, czyli właśnie Chora. Pierwsza chrześcijańska świątynia stała w tym miejscu już w IV w., a ten obecny kościół wybudowano w XI w. Trzy stulecia później jego wnętrze zostało ozdobione bogatymi mozaikami przez Teodora Metochitę, filozofa i doradcę cesarza Andronika II Paleologa. Dzieła te uznawane są za najwspanialszy przykład sztuki z okresu tzw. renesansu Paleologów.

W 1511 świętynię zamieniono na meczet, a mozaiki pokryto wapnem. Zostały one odkryte dopiero w XX w. przez amerykańskich historyków, a sam budynek zmieniono w muzeum w 1948 r. Unikatowa kolekcja mozaik była do tej pory jedną z największych atrakcji wśród zachowanych w Stambule dzieł średniowiecznej sztuki.

Podobnie jak w przypadku Hagii Sophii Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grecji potępia tę decyzję, twierdząc, że jest to „prowokacja wobec wszystkich wierzących”.

„Potępiamy tę decyzję, ponieważ to prowokacja wobec wszystkich wierzących. Wzywamy Turcję do powrotu do XXI w. i wzajemnego szacunku, dialogu oraz zrozumienia między cywilizacjami” – oświadczyło greckie ministerstwo.

Erdogan w ubiegłym miesiącu głosił, że świątynia Hagia Sofia, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, także zostanie zmieniona na meczet. Przeciwko tej decyzji zaprotestowały wszystkie kościoły chrześcijańskie na świecie.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ, wikipedia.org