fot. ekathimerini.com

Turyści odwiedzający Wąwóz Samaria, jedną z największych atrakcji przyrodniczych Krety znajdującą się w okolicach Hanii, mogą od niedawna kupić elektroniczny bilety wstępu przez portal tickets-samaria.necca.gov.gr lub zapłacić kartą przy wejściach na szlak.

Opcja ta ma być nie tylko ułatwieniem dla turystów, ale także pozwoli na automatyczne przekazywanie zysków z biletów (ok. 700 000 euro rocznie) do Agencji na Rzecz Środowiska Naturalnego i Zapobiegania Zmianom Klimatycznym (NECCA), która zajmie się ochroną i promocją tego wyjątkowego miejsca.

Wąwóz Samaria jest jedynym zabytkiem przyrodniczym w Grecji, za który wymagana jest opłata od odwiedzających wprowadzona w 1990 r.. Miejsce odwiedza ok. 150 000 osób rocznie.

Do poprzedniego roku zyskami zarządzał Wydział Ochrony Środowiska w Chanii, który przekierowywał pieniądze do Zielonego Funduszu, natomiast Fundusz dzielił 30% zysku pomiędzy trzy okręgi miejskie otaczające wąwóz.

W nowym systemie NECCA będzie przekazywać część pieniędzy do urzędów miejskich, które będą zobowiązane złożyć agencji raport zwrotny z informacją jak środki zostały rozporządzone, aby przyczynić się do ochrony zabytku.

Wstęp na szlak wąwozu kosztuje 5 euro, natomiast zwolnione z opłaty są dzieci poniżej 5 lat, obywatele Unii Europejskiej do 18 roku życia, seniorzy, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, studiujący obywatele Unii Europejskiej, bezrobotni i badacze.

opr. Anna Lica