Zima trwa i być może ani jej nie widać ani jej nie czuć w Atenach to bez wątpienia w wielu innych obszarach krajobraz jest prawdziwie zimowy, biały i lśniący. Kusi zatem różnego rodzaju atrakcjami oraz propozycjami dla pasjonatów tej pory roku. Kolejną zatem propozycją jest Elatochori centrum narciarskie – Pieria.

Ośrodek narciarski Elatochori znajduje się po północno-wschodniej stronie gór Pieria, na „Papa Chorafi”, na wysokości 1450 m n.p.m. Cieszy się uprzywilejowaną lokalizacją ze spektakularnymi widokami na Olimp i Aliakmonas. To tylko 8 km od malowniczej wioski Elatochori, 36 km od Katerini, 474 km od Aten, 105 km od Salonik i 120 km od Larisy.

Mimo, że jest to stosunkowo nowy ośrodek narciarski, stał się popularny wśród miłośników sportów zimowych. Wynika to zarówno z doskonałej infrastruktury centrum, jak i ze wspaniałej przyrody, która je otacza. W ośrodku narciarskim znajduje się 10 tras zjazdowych o różnej różnicy wzniesień i różnym stopniu trudności, aby zadowolić zarówno doświadczonych i wymagających narciarzy, jak i początkujących, próbujących swoich sił w najpopularniejszych sportach zimowych. Jest też tor snowboardowy i saneczkowy.

Łączna długość tras i łącząca je sieć tras śnieżnych przekracza 12 000 m i kształtują się one następująco:

• 2 trasy czerwone:
– Clio o długości 3050 m.
– Urania o długości 850 m.

• 2 trasy niebieskie:
– Kalliopi o długości 650 m
-Terpsichori o długości 1320 m.

• 4 trasy zielone:
– Erato o długości 650 m, odpowiedni dla początkujących.
-Polymnia o długości 5800 m, która jest połączona z punktem startowym Erato i obie są unikalnym tak długim zielonym stokiem w Grecji.
-Thalia A o długości 150 m
-Thalia B o długości 150 m, z której korzystają szkoły narciarskie

• 1 stok snowboardowy o długości 500 m.
• 1 trasa dla sanek o długości 700 m.

U podstawy Ośrodka Narciarskiego znajduje się nowy dwukondygnacyjny domek, wyróżniający się nowoczesną estetyką, która harmonizuje z otoczeniem. Istnieją również sklepy sprzedające i wypożyczające sprzęt narciarski oraz szkółka narciarska. Warto wspomnieć, że w ośrodku narciarskim funkcjonuje w pełni wyposażona przychodnia pierwszej pomocy.

W niewielkiej odległości od ośrodka narciarskiego warto odwiedzić wiele intrygujących miejsc. Możemy zaliczyć do nich naprawdę wiele miejsc, zatem prezentacji będą podlegały tylko przykładowe miejsca. Po południowej stronie Elatochori zaczyna się szlak, który prowadzi do wąwozu o wyjątkowym wyglądzie.

Niedaleko starej osady znajduje się skaliste miejsce Agioneri, gdzie znajduje się naturalne źródło. Zgodnie z lokalną tradycją w tym miejscu głosił nauki święty Antoni. Wodę źródlaną uważano za cudowną, Święty zaniósł tam ciężko chore dziecko i zanurzał je w źródlanej wodzie. Po powrocie do wioski Resini dziecko zostało wyleczone. Źródło uznano za cudowne i nazwano Agioneri. Wcześniej gromadzili się tu mieszkańcy z okolicznych wiosek, aby leczyć się szczególnie w chorobach skóry.

Kolejnym miejscem jest Kremastos czyli unikalne wodospady Pierii. Przez gładką topografię góry nagle z góry wypływa rzeka, zwisająca znikąd, dlatego nazywa się Kremastos (czyli wisząca).

Kolejną atrakcją jest Płaskowyż Sarakatsana, położony na wysokości 1600 m npm. W Sarakatsanie znajduje się schronisko Stowarzyszenia Wspinaczy w Katerini, które działa w weekendy. Mówiąc o dodatkowych atrakcjach warto mówić o Ritini. Jest to małe miasteczko, w którym znajdują się domy założone pod koniec XIX wieku. Charakteryzują się one cechami architektonicznymi tego okresu. Typowym przykładem budynku z tego okresu jest stara szkoła podstawowa w Ritini ze znakiem założenia roku 1872. Obecnie budynek funkcjonuje jako Centrum Kultury w gminie Pieria. Wartym odwiedzenia jest także wioska Vria. Znajdziemy tam kościół Agios Nikolas, który został zbudowany w XVIII wieku, znajdują się w nim elementy tradycyjnej architektury ludowej i malarstwa. W okolicy kościoła znajduje się teren rekreacyjny.

Jeszcze inną propozycją jest klasztor Agios Georgios Ritinis, ważny zabytek po okresie Bizancjum, z obrazami z XIV i XVI wieku. Jest to jeden z najstarszych tego typu budynków w Pierii i jest typowym przykładem post-bizantyjskiej ikonografii.

Podobnie jak poprzednie miejsca, które zostały już przez nas zaprezentowane w poprzednich publikacjach, także Elatochori centrum narciarskiej – Pieria proponuje wiele atrakcji oraz pozwala aktywnie spędzić czas, zrelaksować się czy rozwijać swoje umiejętności narciarskie.