Ograniczenia w podróżowaniu między prefekturami w czasie prawosławnej Wielkanocy (2 maja) ochronią wyspy i wioski przed infekcjami koronawirusem, powiedziała profesor Vana Papaevangelou podczas piątkowego spotkania informacyjnego na temat pandemii.

Zauważyła również, że ludzie powinni nosić podwójne maski na nabożeństwach i przeprowadzać autotest przed dołączeniem do rodziny przy stole wielkanocnym.

Papaevangelou wezwała również starsze grupy wiekowe oraz grupy wysokiego ryzyka w miarę możliwości szybko poddawali się szczepieniu. Jak wskazują dostępne dane prawie 65 proc. osób starszych otrzymało pierwszą z dwóch dawek szczepionki lub umówiło się na szczepienie. Jednak większość pacjentów na jest młodsza; ponadto co czwarty obywatel w wieku 75 lat nie jest zaszczepiony.

Papaevangelou zauważyła, że ​​częściowe ponowne otwarcie sklepów detalicznych (z wcześniejszymi terminami) i szkół (z autotestami) okazało się skuteczne, podczas gdy liczba infekcji w całym kraju spadła do 25 000.

„Znajdujemy się w szczególnie kruchej równowadze i jakikolwiek relaks w tej chwili, kiedy wirus jest wszędzie, spowoduje natychmiastowy wzrost liczby infekcji” – powiedziała, zauważając, że obłożenie łóżek na OIOM-ach jest bardzo wysokie: 87 proc. w całym kraju oraz 89 proc. w regionie Attyki i 95 proc. w regionie Salonik.

Przemawiając również na konferencji, epidemiolog i członek komitetu ekspertów Gkikas Magiorkinis powiedział, że wskaźnik aktywnych zakażeń jest nieznacznie niższy, ale Narodowy System Zdrowia pozostaje pod ogromną presją. Podkreślił również wysoką dokładność autotestów, sięgającą 80 proc.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ