fot. gtp.gr

Po wydaniu przez grecki Sąd Najwyższy nakazu przeprowadzenia dochodzenia w sprawie doniesień, że bary plażowe zajmują nielegalnie i tak też działają na wielu plażach, organizacja praw konsumentów „Quality of Life” (EKPIZO) ponownie wydała przewodnik zawierający pomocne porady dotyczące korzystania z publicznych plaż w Grecji.

Według przewodnika, wszystkie plaże w Grecji są publiczne i zarówno obywatele jak i turyści mogą korzystać z nich za darmo. Plaże zorganizowane (te z leżakami i parasolami do wynajęcia) powinny pozostawiać odpowiednią ilość miejsca dla tych plażowiczów, którzy nie chcą korzystać z tej usługi.

Operatorów zorganizowanych plaż zobowiązuje się, by ceny ich usług były jasne i wyraźne, a także by wystawiali ważne paragony.

fot. gtp.gr

Na zorganizowanych plażach z darmowym wejściem musi być na służbie odpowiednia ilość ratowników od 10:30 do 17:30 w okresie czerwiec-sierpień, muszą być też obecne wyraźnie oznaczone pływające znaki wskazujące odległość i obszar, w którym kąpiący się mogą bezpiecznie pływać.

Ponadto plaże z obiektami rekreacji wodnej muszą mieć wyraźnie oznaczoną drogę morską o szerokości od 7 do 15 metrów i długości uwzględniającej cechy geomorficzne obszaru.

Jest zakaz użycia nart wodnych, desek surfingowych, rowerów wodnych itd. w godzinach 14:00-17:00 od czerwca do września. Jeśli są już używane, powinien być zachowany dystans przynajmniej 100 m. od pływających znaków wskazujących. Ludzie uprawiający windsurfing mogą uprawiać swój ukochany sport w odległości przynajmniej 200 m. od stref kąpielowych wyznaczonych przez znaki.

opr. Magdalena Bonawenturska