22 stycznia 2020 Izba Deputowanych Grecji, w jawnym głosowaniu, wybrała na pięcioletnią kadencję, nowego Prezydenta – kobietę, prawnika – konstytucjonalistkę i specjalistkę od prawa administracuyjnego, ekologa w jednym.

Na wybór Prezydenta Izba Deputowanych, zgodnie z Konstytucją, zaplanowała pięć posiedzeń, ale już w pierwszym głosowaniu, zdecydowaną większością głosów zwyciężyła kandydatka zgłoszona przez Premiera Kyriakosa Mitsotakisa.

Jak podają media, w greckiej polityce, rzadko zdarza się taka jednomyślność. Wynik głosowania wskazuje nam jednak, że pani Sakellaropoulou jest szanowana po obu stronach greckiej sceny politycznej. W głosowaniu zdobyła bowiem 261 z 300 możliwych głosów, w tym ani jednego głosu sprzeciwu (reprezentanci wstrzymali się lub byli nieobecni podczas głosowania).

Ceremonia zaprzysiężenia odbyła się 13 marca 2020r. w greckim parlamencie z udziałem około 150 gości. Wyjątkowo liczba uczestniczących w uroczystościach została mocno ograniczona ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania koronawirusa – zazwyczaj tego typu okazje gromadzą około 1000 osób. Obecna była jedynie niewielka reprezentacja posłów, dziennikarzy i duchownych, na czele z arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem, który odebrał przysięgę od Sakellaropulu. Zaproszeni na ceremonię goście utrzymywali między sobą metrowy dystans i nie wymieniali uścisków dłoni, aby zminimalizować ryzyko infekcji.

Grecka Konstytucja określa rolę Prezydenta jako arbitra w funkcjonowaniu instytucji Republiki, pełniącego funkcje reprezentacyjne. Prezydent podpisuje wszystkie przyjęte przez parlament ustawy. Zatwierdza również wybór nowego szefa rządu, a także jest cywilnym zwierzchnikiem sił zbrojnych. W kompetencjach prezydenta leży również prawo do wypowiadania wojen, ale musi się w tej kwestii wcześniej skonsultować z parlamentem. Wybór tej samej osoby na stanowisko Prezydenta Grecji może odbyć się tylko raz. Tym bardziej cieszy fakt, że przez najbliższe 5 lat funkcję tę będzie pełnić kobieta.

Ekaterini Sakellaropoulou jest mężatką, ma syna, pochodzi z Salonik. Znana jest z zamiłowania do piłki nożnej i jest wielką fanką pierwszoligowego klubu piłkarskiego Aris Saloniki. Jest kobietą, która łączy obowiązki rodzinne i pracę na rzecz państwa. Była pierwszą kobietą na czele Rady Stanu, najwyższego greckiego sądu administracyjnego. Teraz jest pierwszym w historii Grecji Prezydentem i jak sama mówi: „Dla mnie to uhonorowanie zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i wszystkich współczesnych Greczynek”.

AS

Źródło: kathimerini.gr, ethnos.gr, newsbeast.gr