Źródło zdjęcia: Greek Reporter

Wina greckie są uważane za jedne z najlepszych na świecie, a w samej Grecji rośnie wiele odmian winogron, które nie występują nigdzie indziej na świecie.

Po głosowaniu w którym wzięło udział ponad pięćdziesiąt tysięcy miłośników i znawców wina, Botilia.gr, grecki sprzedawca win, opublikował ostateczną listę dziesięciu najlepszych greckich win 2021 roku.

Wina zostały uszeregowane zarówno według ocen, jakie otrzymały od użytkowników, jak i ich łącznej sprzedaży w ciągu roku.

Dziesięć najlepszych greckich win 2021

Wyborcy mogli oceniać tylko te wina, które kupili i skosztowali, aby ranking był jak najbardziej precyzyjny i dokładny.

Greckie wino, które znalazło się na szczycie to Cuvee Monsignori, pochodzące z posiadłości Argyros na Santorini. To szczególne wino greckiej odmiany „Assyrtiko” wygrało międzynarodowe konkursy winiarskie i jest wysoko cenione wśród entuzjastów wina na całym świecie.

Drugim greckim winem na liście jest Bucephale z posiadłości Ligas, czyli wytrawne czerwone wino o nazwie „Xinomavro”, leżakujące przez osiemnaście miesięcy. Jest ono używane przez najlepszych szefów kuchni w renomowanych restauracjach.
Trzecie najlepsze greckie wino roku to Reserve z posiadłości Alpha, kolejna odmiana „Xinomavro”. Leżakuje ono przez dwadzieścia cztery miesiące, a następnie jest butelkowane i ponownie leżakuje przez rok. Wino to zdobyło wiele międzynarodowych nagród za wyjątkową jakość.

Pełna lista dziesięciu najlepszych win

  • Cuvee Monsignori z posiadłości Argyros
  • Bucefał z posiadłości Ligas
  • Rezerwa z posiadłości Aplha
  • Ftelos Santorini z winnicy Artemis Karamolegos
  • Le Roi des Montagnes Cuvee z posiadłości Papargyrios
  • Moschopolis 18 z winnicy Moschopolis
  • Rezerwat Driopi z posiadłości Driopi
  • Elia Vidiano z winnicy Karavitakis
  • Rilancio Sangiovese z posiadłości Karypidis
  • Adagio Day Five z winnicy Jima

Grecy są jednymi z pierwszych narodów na świecie, które wyprodukowało wino, a Grecja ma jedne z najstarszych zachowanych winnic, dzięki czemu kraj słynie z doskonałych, lokalnych win.

Najwcześniejsze dowody produkcji wina w Grecji sięgają 6500 lat w przeszłość. Wino z Grecji cieszyło się dużym prestiżem już w czasach Cesarstwa Rzymskiego i średniowiecza, a wysoko cenione wina eksportowano z Krety, Monemwazji i innych greckich portów.

Dziś, kiedy produkcja wina stała się niemal sztuką, greckie wina wciąż wyróżniają się na rynku międzynarodowym. To, co przez wieki pozostaje jednak niezmienne, to specyficzne odmiany winorośli i miejsca o unikalnych rodzajach gleb, które nadają winogronom cech nieporównywalnych z żadnymi innymi.

opr. Natalia Zientek