Dzień Matki jest świętem międzynarodowym, aczkolwiek w różnych państwach przypada w innych terminach. W Grecji i wielu innych krajach obchodzony jest w drugą niedzielę maja.

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków. Kultem otaczano wtedy matki – boginie, symbole płodności i urodzaju. Zgodnie ze swoimi wierzeniami celebrowali nadejście wiosny podczas barwnych festynów. Z rozkwitem wiosny w Grecji ofiary składano najpierw Matce Ziemi (Gaia) żonie Uranosa, która była uosobieniem natury, a potem kult przeszedł na jej córkę Reję żonie Kronosa, która według mitologii była matką wszechświata i wszystkich bogów i jako pierwsza urodziła i wykarmiła swoje dzieci matczynym mlekiem, a także Demeter – bogini płodności i urodzaju.

Tradycja święta matki została zapomniana na bardzo długi czas. Zwyczaj ten powrócił w XVII Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodow.

Mama to wyjątkowa osoba w naszym życiu. Kiedyś Wilhelm Raabe powiedział bardzo mądre słowa:
„Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki„

W ten piękny i radosny dzień zespół polonorama pragnie złożyć wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń. Niech każdy dzień przynosi Wam cudowne chwile i zadowolenie ze swoich pociech!

Wasza opinia