Działania podejmowane na szczeblu europejskim i krajowym w celu zwalczania pandemii, w tym współpraca w zakresie dostaw i dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19 oraz europejskiego certyfikatu cyfrowego, zostały omówione podczas spotkania premiera Kyriakosa Mitsotakisa z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, w rezydencji Maximos.

„Teraz jesteśmy w punkcie, w którym mamy szczepionki dla każdego obywatela Europy. Wyzwaniem jest przekonanie obywateli do zaszczepienia się. My również jesteśmy w tym momencie i mogę poinformować, że dzięki wszechstronnej kampanii obserwujemy znaczny wzrost szczepień w ostatnich tygodniach” – powiedział premier.

Spotkanie dotyczyło także perspektyw, jakie stwarza cyfrowa i zielona transformacja, rozwoju strategicznych zdolności technologicznych w Unii Europejskiej oraz współpracy w zakresie unijnych planów w kosmosie.

Mitsotakis pochwalił również stanowisko Europy w wysiłkach przeciwko pandemii i powiedział, że decyzja Komisji Europejskiej o zakupie szczepionek jako Unii i rozprowadzaniu ich do wszystkich państw członkowskich w oparciu o populację „bez dyskryminacji między bogatymi i biednymi krajami, była prawdziwym pokaz europejskiej solidarności”.

Podkreślił także rolę Grecji jako jednego z pierwszych krajów UE, które zaproponowały europejski cyfrowy certyfikat szczepień, który został ostatecznie przyjęty przez UE.

Breton z zadowoleniem przyjął zatwierdzenie greckiego planu naprawy, mówiąc, że „był to doskonały plan dla NextGenerationEU, z naciskiem na aspekt cyfrowy – i oczywiście na zieloną transformację – ale głównie na część cyfrową, która była powyżej średniej”. Zaznaczył, że niektóre zastosowania dotyczące infrastruktury, infrastruktury satelitarnej, bezpiecznej komunikacji i wielu innych, a także chęć realizacji projektów transgranicznych „są kluczowe dla Europy”.

Przyznał, że premier Grecji jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia cyfrowego certyfikatu Covid, dodając, że „to nie był dla mnie przypadek i niespodzianka”.

Breton poinformował, że od początku pandemii UE rozdała miliard dawek szczepionek, z czego połowa trafiła do Europy, a druga połowa do sąsiadów UE, w tym jej sojuszników w NATO. „Zostaliśmy zaszczepieni, ale gdzie indziej tak nie jest. Wiemy o tym. W związku z tym dzisiaj jest bardzo ważny dzień” – dodał.

Pochwalił również grecką kampanię szczepień, mówiąc, że osiągnięto „znaczne wskaźniki szczepień”, z ponad 60 proc. zaszczepionych co najmniej jedną dawką i 50 proc. w pełni zaszczepionych. „Jestem przekonany, że wkrótce osiągniemy niezbędne cele. Wiemy, że wszyscy muszą zostać zaszczepieni. Musimy wiele zrobić, aby osiągnąć zbiorową odporność”.

Breton zauważył, że grecki rząd przyjął metody „ogromnego zainteresowania” i idzie we właściwym kierunku, dodając, że każdy kraj ma problemy z przekonaniem wszystkich obywateli do zaszczepienia się, w tym także ludzi młodych.

W spotkaniu uczestniczyli Minister Obrony Narodowej Nikos Panagiotopoulos, Minister Stanu i Zarządzania Cyfrowego Kyriakos Pierrakakis oraz Sekretarz Generalny ds. Telekomunikacji i Urzędów Pocztowych Thanassis Staveris.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ