konklawe1

Być może już dzisiaj poznamy odpowiedź na pytanie, kto zastąpi Benedykta XVI. O godzinie 16.45 zacznie się konklawe. Weźmie w nim udział 115 kardynałów elektorów z całego świata, wśród nich czterech Polaków – kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko. Do ważnego wyboru papieża konieczna jest większość 2/3 głosów obecnych w sali kardynałów, w tym wypadku jest to 77.

Z samego rana kardynałowie przenieśli się do Domu Świętej Marty za Spiżową Bramą, gdzie mieszkać będą w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego, bez Internetu, radia, telewizji, telefonów i gazet – przez całe konklawe. Następnie zebrali się w Kaplicy Sykstyńskiej by modlić się o dobry wybór. Uroczystej mszy nazywanej po łacinie Missa pro eligendo Papa przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego Angelo Sodano, który z uwagi na wiek nie weźmie udziału w konklawe.

O 16.30 procesja 115 kardynałów wyruszy z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam purpuraci złożą przysięgę, w której zobowiążą się do zachowania tajemnicy i przestrzegania przepisów watykańskiej konstytucji. Po tym obrzędzie Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie „extra omnes”, po którym wszyscy, którzy nie biorą udziału w konklawe, opuszczą Kaplicę Sykstyńską. Jej drzwi zostaną zamknięte. Elektorzy odmówią modlitwę. Następnie zostaną zapytani czy można przystąpić do czynności związanych z wyborem.

Dzisiaj nad kandydaturą nowego papieża będą głosować tylko raz – około godziny 19 powinniśmy zobaczyć dym. Biały oznaczać będzie, że mamy nowego sternika Kościoła. Jeśli dym będzie czarny, w środę i czwartek kardynałowie będą głosować po cztery razy (dwa razy rano i dwa razy w czasie sesji popołudniowej). Jeśli do czwartku wieczorem kardynałowie nie wybiorą papieża, piątek będzie dniem przerwy – na modlitwę i rozmowy. Ewentualne kolejne przerwy mają się odbywać co siedem głosowań.

Nowego papieżą wybierać będzie 115 kardynałów z całego świata, których wiek nie przekracza 80 lat. Od 2007 roku Benedykt XVI wprowadził zmiany w konstytucji apostolskiej ustalając, że do wyboru potrzebne jest zdobycie dwóch trzecich głosów (w tym wypadku potrzebne są więc 77 głosy).

Wśród faworytów na najwyższy urząd Stolicy Piotrowej wymienia się między innymi arcybiskupa Mediolanu, 72-letniego Angelo Scolę i brazylijskiego kardynała, 64-letniego Odilo Scherera. Coraz głośniej mówi się o tym, że o wyborze papieża zdecyduje nie tyle jego pochodzenie, ile frakcja, którą reprezentuje. W Watykanie dojdzie do starcia tych, którzy domagają się gruntownej reformy Kurii Rzymskiej z przeciwnikami dużych reform. Nie pojawiają się nazwiska Polaków.

www.swiat.re.pl