fot. ΑΠΕ- ΜΠΕ

Wydawnictwo Kapon Editions wydało niedawno ilustrowany dwujęzyczny album pt. ‚Mapping the Walk. Χαρτογραφώντας το μονοπάτι. Island of Kea. ΝΗΣΟΣ ΚΕΑ’ („Mapując drogę. Wyspa Kea”) z pięknymi kolorowymi rysunkami dzikich kwiatów z wyspy Kea autorstwa Judith Allen-Efstathiou.

Książka zabiera czytelnika w podróż antyczną ścieżką, która prowadzi do jednej z największych atrakcji wyspy – tajemniczej starożytnej rzeźby lwa wyciosanego w kamieniu na zboczu wzgórza, zwanego Lwem z Kei.

Ścieżka ta jest częścią sieci dróżek, które oplatają wyspę, ale to właśnie ona była podziwiana przez podróżników z przeszłości. Znany francuski botanik Joseph Pitton de Tournefort, który odwiedził Keę w 1700 r., nazwał ją „być może najpiękniejszą drogą w Grecji”. Jakieś 180 lat później brytyjski pisarz i podróżnik James Theodore Bent relacjonował, że jest to jedna z „najbardziej czarujących ścieżek na świecie”.

Przez 11 lat każdego miesiąca autorka rysowała jeden kwiat rosnący przy drodze, z czego 50, wraz ze zdjęciami, szczegółami skeczy i dziełami sztuki ilustrującymi dzikie kwiaty z Kei, zostało zamieszczonych w albumie. Piękno tej starożytnej ścieżki i otaczającej ją przyrody miało jeszcze niedawno zostać zniszczone, dlatego autorka twierdzi, że motywacją do opublikowania książki była po części chęć wspierania i promowania wysiłków na rzecz zachowania tej i innych ścieżek, które są cennym przyrodniczym i historycznym skarbem wyspy.

„Dziś tylko niewielki odcinek drogi z Kastriani jest zachowany. Zaczyna się w wiosce Chora, przebiega obok Lwa, źródła w Wieniaminie i kończy się na asfaltowej drodze naprzeciwko Kościoła Św. Dimitriosa. W 2011 r. próba położenia asfaltu na pozostalym kawałku drogi została powstrzymana dzięki protestom mieszkańców i interwencji archeologów”, powiedziała Allen-Efstathiou opowiadając o powodzie, dla którego zdecydowała się uwiecznić drogę i dzikie kwiaty podczas swoich codziennych spacerów.

opr. Anna Lica