Usługi tramwajowe w Atenach zostaną ulepszone dzięki wdrożeniu 25 nowych tramwajów miejskich do 2021 r. Dwa z nich zostały niedawno dostarczone do zajezdni firmy Hellinikon w obecności ministra infrastruktury Kostasa Karamanlisa, kierownictwa Miejskiego Transportu Kolejowego (STASY SA) i Attiko Metro SA.

Pozostałe zamówienia (23 tranwaje) zostaną dostarczone latem przyszłego roku. Odbędzie się to w ramach remontu linii tramwajowej, który obejmuje modernizację sieci, rozszerzenie usługi na Pireus, przywrócenie linii na placu Syntagma oraz rozbudowę zajezdni Elliniko.

„Kontynuujemy nasz plan ogólnej modernizacji tramwaju w stolicy: wraz z jego przedłużeniem do Pireusu, bezpiecznym ponownym otwarciem tramwaju w Syntagmie i rozbudową zajezdni… Pracujemy nad modernizacją środka transportu, który może poprawić jakość życia w naszym mieście ”– powiedział Karamanlis.

Dwa nowe tramwaje miejskie „Citadis” zostały wyprodukowane w Barcelonie przez francuską firmę Alstom zgodnie z najnowszymi standardami projektowymi. Należy podkreślić, że obejmują one lepszą dostępność, wydajność, posiadają klimatyzację, a także miejsce dla wózków inwalidzkich i rowerów.

Po ukończeniu prac zmodernizowana sieć tramwajowa zmniejszy ruch drogowy o 15 000 pojazdów dziennie. Ma także wpłynąć pozytywnie na zanieczyszczenie powietrza i hałas, przyczyniając się do poprawy mikroklimatu miasta.

Rozbudowa tramwaju do stacji Pireusu wraz z ukończeniem linii metra 1 i 3 oraz połączeniem z pociągiem podmiejskim (proastiakos) przekształci największy port w kraju w zintegrowany węzeł transportu publicznego.

W najbliższych dniach greckie władze transportowe ogłoszą przetarg na rozbudowę bazy Elliniko.

mm

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ