
Skamieniały las na Lesbos i wulkaniczna kaldera Santorini zostały wpisane na pierwszą listę 100 miejsc Światowego Dziedzictwa Geologicznego.
Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych, we współpracy z UNESCO, podjęła inicjatywę stworzenia listy najważniejszych obszarów o znaczeniu geologicznym na świecie. W związku z tym postanowieniem Międzynarodowy Komitet Dziedzictwa Geologicznego (IUGS-ICG) podjął się realizacji programu identyfikacji i oceny pierwszych 100 miejsc dziedzictwa geologicznego. Według Komitetu obiekt dziedzictwa geologicznego definiuje się jako obszar, który charakteryzuje się procesami geologicznymi o międzynarodowym zasięgu naukowym.
6 października, w Światowym Dniu Georóżnorodności, ogłoszono listę 100 najlepszych geologicznych obiektów światowego dziedzictwa. Na liście znalazły się dwie lokalizacje w Grecji, czyli skamieniały las na Lesbos i kaldera wulkaniczna Santorini.
Pierwsze 100 Miejsc Dziedzictwa Geologicznego IUGS zostanie uhonorowane jeszcze w tym miesiącu (25-28 października) podczas specjalnego wydarzenia w Zumaia, na Wybrzeżu Basków w Hiszpanii, obszarze uznanym za Światowy Geopark UNESCO.
Wydarzenie organizowane jest z okazji 60. rocznicy powstania Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych we współpracy z UNESCO i Globalną Siecią Geoparków. Nominację skamieniałego lasu na Lesbos przedstawi profesor Nikolaos Zouros (Uniwersytet Egejski), a nominację kaldery Santorini docent Paraskevi Nomikou (Narodowy i Kapodystyczny Uniwersytet w Atenach).
Skamieniały las na Lesbos jest już Globalnym Geoparkiem UNESCO i chronionym pomnikiem przyrody. Nominacja została formalnie złożona przez Muzeum Historii Naturalnej Lesbos Petrified Forest, a przygotowana przez zespół naukowy z Uniwersytetu Egejskiego.
Gmina Thera złożyła nominację dla kaldery wulkanicznej Santorini, we współpracy z zespołem naukowym z Uniwersytetu Narodowego i Kapodistriańskiego w Atenach, Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Kreteńskiego i Uniwersytetu Egejskiego.
Skamieniały Las na Lesbos

Skamieniały Las na Lesbos jest utworzone ze skamieniałych szczątków drzew, roślin i zwierząt. Ten rzadki ekosystem powstał na skutek pokrycia tego miejsca warstwami lawy i popiołu z licznych erupcji, które miały miejsce w okresie 17 – 20 milionów lat temu.
Wykopaliska warstw popiołu wulkanicznego ujawniły stojące i leżące pnie drzew, w tym gałęzie, korzenie, owoce i liście, a także skamieniałe kości i zęby zwierząt. Ważne obszary skamieniałości znajdują się również w strefie przybrzeżnej i w obszarze morskim na zachód od wyspy. Na obszarze skamieniałego lasu znajdują się cztery imponujące geostanowiska wulkaniczne. Dekretem prezydenckim obszar ten został uznany za chroniony pomnik przyrody. Prezydent był jednym z czterech członków założycieli Europejskiej Sieci Geoparków w 2000 roku i Globalnej Sieci Geoparków w 2004 roku.
Kaldera wulkaniczna Santorini

Spektakularna kaldera wulkaniczna i jej unikalne formacje wulkaniczne, jest niezwykle popularna nie tylko wśród turystów, ale także wśród wielu greckich i międzynarodowych naukowców prowadzących przełomowe badania na tym obszarze.
Jest nadzieja, że jego szersza promocja i ochrona, w wyniku udanego włączenia go do 100 najważniejszych zabytków geologicznych na świecie, zapewni większy impuls dla turystów i mieszkańców, aby w pełni docenić niezwykłe procesy geologiczne zachodzące w tym miejscu.
Obserwując kolejne warstwy lawy i popiołu, które powstały na wyspie w ciągu tysiącleci, oraz podziwiając imponujące zbocza powstałe w wyniku jednej z najbardziej gwałtownych i decydujących erupcji wulkanicznych w historii Ziemi, społeczeństwo będzie mogło lepiej zrozumieć niesamowitą siłę natury.