Nieodzownym elementem wystroju domu podczas Świąt Bożego Narodzenia jest przystrojone drzewko. Na choince możemy znaleźć różnorodne ozdoby, niektórzy wykonują je samodzielnie, inni kupują. Trendy związane z ubieraniem choinki zmieniają się na przestrzeni czasów. Był okres, że dominowały ozdoby naturalne, wykonane z suszonych owoców, modne były także łańcuchy z bibuły lub kolorowego papieru. Panowała moda na najbardziej kolorowe choinki a także te w jednym wybranym kolorze. Modne były też drzewka naturalne, ścięte lub w donicy, lub też drzewka sztuczne, często kolorowe. Trendy związane z ubieraniem choinki będą się pewnie co roku zmieniać i związane jest to z chęcią sprzedaży produktów na rynku sezonowym.

Mówiąc jednak o bożonarodzeniowym drzewku, chciałabym dzisiaj odpowiedzieć na pytanie: dlaczego ubieramy choinkę na święta? Kiedy sięgniemy pamięcią, to bez wątpienia drzewko towarzyszyło nam od zawsze, a wspólne ubieranie go było nieodłącznym elementem rodzinnego czasu świątecznego. Dzieci robiły kolorowe łańcuchy, tata lub dziadek zawieszali gwiazdę, mama odpowiedzialna była za lampki, a babcia na niteczkach zawieszała słodkie cukierki w kolorowych papierkach.

Mówiąc jednak o tej tradycji, warto zaznaczyć, że na terytorium Europy zaczęła się kształtować u schyłku wieku XVIII. Powszechnie jako symbol Świąt Bożego Narodzenia była wykorzystywana od początku wieku XIX. Do tego czasu powszechne symbole świąt to jemioła i sianko. Warto zauważyć, że zwyczaj dekorowania drzewka świątecznego zapoczątkowali Niemcy. To właśnie pozostawanie przez Polskę pod panowaniem niemieckim rozprzestrzeniło i zakorzeniło ten zwyczaj w naszym kraju. Pierwsze zatem bożonarodzeniowe drzewka ubierane były przez niemieckich żołnierzy oraz urzędników na ziemiach polskich, podczas zaboru pruskiego. Warto w tym miejscu zauważyć, że tradycja ubierania drzewka świątecznego była początkowo praktykowana przez niemieckich protestantów, ale z czasem, mimo wcześniejszej krytyki, została również uznana jako symbol Świąt przez chrześcijan. W kolejnych latach zachwyciła się nim polska szlachta, a następnie mieszczaństwo, później zwyczaj dotarł także do mieszkańców wsi. W niektórych regionach Polski, szczególnie na terenach południowo – wschodnich ten zwyczaj jest kultywowany dopiero od czasu II Wojny Światowej. Stopniowo zwyczaj ubierania drzewka rozprzestrzeniał się także na inne kraje Europy.

W czasie kiedy Kościół katolicki zaakceptował drzewko jako symbol Bożego Narodzenia, musiał nadać jej ozdabianiu nowego znaczenia. Działo się tak dlatego, bowiem inaczej zwyczaj ten określałoby się mianem pogańskiego, co nie było zgodne z naukami Kościoła. Warto zatem napisać o kilku istotnych faktach w tym zakresie. Drzewko zostało uznane za symbol biblijnego drzewa dobra i zła. Z tym wiąże się też odpowiedź na dodatkowe pytanie, dlaczego ubieramy choinkę właśnie w Wigilię, a nie wcześniej. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Kiedy sięgniemy do Biblii przeczytamy, że jabłko z biblijnego drzewa zerwała Ewa, dlatego choinka powinna pojawić się w domu dopiero w imieniny Adama i Ewy, czyli w Wigilię. Bardzo istotne znaczenie w tym obszarze ma symbolika ozdób, którymi dekorowana jest choinka. Można wskazać następujące przykłady:
• jabłka – symbolizują węża kusiciela;
• gwiazda na szczycie choinki – oznacza gwiazdę betlejemską, która zaprowadziła Trzech Króli na miejsce narodzin Dzieciątka Jezus;
• woskowe świece lub lampki symbolizują światło Boga, które przyszło na świat wraz z narodzeniem się Jezusa Chrystusa;
• aniołki – opieka nad domem
• łańcuchy – symbol zniewolenia grzechem
• orzechy – dobrobyt, siła

Ja zdecydowanie lubię kultywować tradycję różnorodnych ozdób na choince. Kiedy byłam małym dzieckiem, moja babcia opowiadała mi jakie znaczenie mają poszczególne dekoracje drzewka świątecznego. Dlatego łańcuchy, jabłuszka, orzechy, woskowe lampki czy aniołki to tradycja na choince w moim domu.