Czytanie przyszłości z fusów greckiej kawy jest tradycją, która trwa od stuleci. To czynność, która może być tylko niepoważną zabawą albo dać komuś wielkie i złowieszcze oczekiwania na przyszłość.

Można by pomyśleć, że ta metoda przepowiadania przyszłości jest grecka z jej początkami w czasach rządów osmańskich. Jednak sztuka tasseografii lub tasseomancji (kafemandeia po grecku) faktycznie pochodzi z Chin i liczy sobie wieki. Różnica polega na tym, że Chińczycy czytają przyszłość z liści herbaty, a Grecy czytają z fusów po kawie pozostałych na dnie filiżanki.

Wróżenie z fusów przez „kafetzou” (καφετζού) opiera się na założeniu, że stan emocjonalny, umysłowy i fizyczny osoby wpływa na kształty utworzone w pozostałościach po kawie. Powstałe niejasne obrazy to symbole, które ujawniają coś o osobie i pokazują rzeczy, które mogą się wydarzyć – lub nie – w przyszłości. Istnieje cała linia symboli, które (głównie) starsze panie greckie potrafią odczytać w filiżance kawy.

Tradycja grecka mówi, że samotne młode kobiety chodzą do wróżki z filiżanką kawy, aby dowiedzieć się, czy widzą dla nich przyszłego pana młodego. Albo młody człowiek idzie zapytać wróżkę, czy znajdzie dobrą pracę, która pomogłaby mu w założeniu rodziny. Ogólnie rzecz biorąc, podobnie jak podczas czytania horoskopu, ludzie najbardziej dbają o to, co przyniesie im przyszłość w odniesieniu do miłości i pieniędzy.

To dramatyczna natura Greków sprawia, że przykładają dużą wagę do odczytania przyszłych wydarzeń z kawy. Oczywiście odczyt można interpretować w oparciu o indywidualne życzenia. Wróżbita wie również, co chce usłyszeć zainteresowany, a w wielu przypadkach przepowiednia zaspokaja potrzeby tej osoby. Nic dziwnego, że tak wiele greckich kobiet twierdzi, że potrafi wróżyć z fusów.

W czasach kryzysu gospodarczego niektórzy Grecy częściej zwracają się do wróżbitów, aby zobaczyć, co przyniesie im przyszłość, głównie w sprawach finansowych.
Zwyczaj ten został w ciągu ostatnich trzydziestu lat nieco zapomniany i uważany jest za przestarzały. Także wiele kobiet boi się powiedzieć otwarcie, że idą do kogoś, kto umie czytać przyszłość z kawy, ponieważ oznaczałoby to, że mają problemy. W dzisiejszych czasach tradycja powraca.

W książce „I Tyhi Mas Sto Flitzani” (Fortune in a Coffee Cup: Divination With Coffee Grounds) kobieta o pseudonimie „Sophia” – co oznacza mądrość w języku greckim – przedstawia trzy etapy czytania przyszłości z fusów kawy:

Krok pierwszy

Grecka kawa powinna być warzona w tradycyjnej „briki” o długim uchwycie i podawana w małej filiżance. Jeśli ktoś chce odpowiedzi na konkretne pytanie, powinien skupić się na tej kwestii, popijając napar w spokojnym tempie. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby cieszyć się doświadczeniem smaku kawy i zachować otwarty umysł.

Krok drugi

Po zakończeniu picia kawy filiżanka powinna zostać zwrócony na bok i obrócony trzykrotnie w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, co pozwoli równomiernie rozlać pozostałe bardzo drobne muliste fusy po całej powierzchni filiżanki. Jakikolwiek nadmiar płynu należy wylać z boku, gdzie znajduje się uchwyt filiżanki. Następnie filiżankę należy przewrócić na serwetkę i pozostawić na kilka minut. To chwila, aby wziąć głęboki oddech i przygotować się na to, co jest w filiżance.

Krok trzeci

Obróć filiżankę i trzymaj ją w pozycji pionowej. Zachowaj otwarty umysł i nie próbuj na siłę czegoś dostrzec. Jeśli zobaczysz coś, co wygląda jak jeden konkretny symbol, ale nie dokładnie, prawdopodobnie masz rację. To, jak interpretujesz rzeczy, zależy od ciebie. To, co wygląda jak orzeł bez stóp, może być dla kogoś lecącym osłem – prośba o drugą opinię jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie jesteś pewien. Często najważniejsze wiadomości są zaskakująco jasne.

Zwierzęta, inicjały, budynki, naturalne punkty orientacyjne, takie jak rzeki, jeziora lub drzewa i wiele innych rzeczy znanych ludzkiemu oku, takie jak łyżka czy rower, można znaleźć w filiżance.

Zasada podaje, że dolna część filiżanki przedstawia ludzi, sytuacje lub idee z przeszłości, środkowa część na bokach kubka reprezentuje teraźniejszość, podczas gdy górna część wskazuje, co nadchodzi w przyszłości. To, gdzie symbol pojawia się na filiżance może mieć różne znaczenia.

Opr.: Monika Szarek

Wasza opinia