Dlaczego Fakes i Fasolada są uważane za wspaniałe jedzenie? Odpowiedź na to pytanie jest niewątpliwie prosta i związana jest z głównym składnikiem tych potraw. Są nim rośliny strączkowe, które stanowią grupę pokarmów roślinnych. Od wielu wieków stanowią podstawę greckiej kuchni. Fasola, soczewica, ciecierzyca i groszek stanowią podstawę greckiej diety od czasów starożytnych. Przez wieki greckie gospodynie domowe przygotowywały je na różne sposoby. Zrobione z nich potrawy były doskonałym sposobem na wyżywienie dużych rodzin na wyspach i w wioskach w całym kraju. Fakes, Revithia, Gigantes czy Fava i wiele innych tradycyjnych potraw greckich są nie tylko idealne podczas Wielkiego Postu, ale są także fantastycznymi oraz wygodnymi potrawami serwowanymi przez cały rok.

Jak wskazuje literatura naukowa dieta oparta na roślinach strączkowych królowała u wielkich uczonych pochodzących z Aten. Pomimo tego, że w wielu kulturach fasole nazywa się „mięsem biedaka” to powinno się zauważyć, że ma ona bardzo dobry wpływ na całokształt funkcjonowania organizmu człowieka.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zaledwie jedna porcja warzyw strączkowych dostarcza około 115 kcal, 8 g białka, 20 g węglowodanów, w tym 7–9 g błonnika pokarmowego, oraz 1 g tłuszczu. Warto wiedzieć, że rośliny strączkowe mają niski indeks glikemiczny. Na gruncie literatury medycznej można znaleźć szereg dowodów naukowych, które wskazują, że regularne włączanie do diety warzyw strączkowych wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Mówiąc o warzywach strączkowych warto wskazać na ich niepodważalne atuty:

• bogate w białko, które jest niezbędnym składnikiem odżywczym w okresie dorastania.
• bardzo pożywne i dostarczają dużo energii,
• bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
• zawierają duże ilości błonnika,
• bogate w składniki mineralne, takie jak żelazo, wapń, fosfor, magnez, jod , potas.
• zawierają witaminy z grupy B, które pozwalają regulować centralny układ nerwowy i zapobiegać stanom lękowym, stresowi i depresji. Mają większą zawartość witaminy B, potasu, magnezu, fosforu i żelaza niż porównywalna porcja mięsa.

Warto zatem wdrożyć do swojego tygodniowego menu talerz Fakes lub Fasolady zamiast steku, frytek czy ukochanych suvlaków. Przyniesie to bez wątpienia duże korzyści dla zdrowia.

Emilia Wieczorek