Dostęp do szybkiego Internetu w muzeach i stanowiskach archeologicznych w Grecji wkrótce stanie się rzeczywistością dzięki współpracy greckiego Ministerstwa Kultury i COSMOTE- greckiego giganta telekomunikacyjnego.

Posunięcie to zdecydowanie wprowadzi kraj w erę cyfrową, umożliwiając odwiedzającym i samym witrynom korzystanie ze wszystkich zalet bezpłatnego, szybkiego dostępu do Internetu. W Grecji znajduje się wiele niezwykle ważnych miejsc kulturalnych, w tym muzea z arcydziełami starożytności, a także niezliczone starożytne zabytki i świątynie. Witryny te przyciągają każdego roku miliony odwiedzających, a dodanie bezpłatnego szybkiego łącza internetowego, zapewnianego przez największą grecką firmę telekomunikacyjną, tylko wzbogaci kultowe i historyczne atrakcje.

Dzięki dodatkowemu dostępowi do bezprzewodowego internetu 25 muzeów i stanowisk archeologicznych w Grecji może zapewnić najnowocześniejsze usługi. Można zaliczyć do nich unikalne przewodniki audio i wizualne, a także rzeczywistość rozszerzoną, która jest obecnie częścią wystaw wielu muzeów.

Michael Tsamaz, prezes i dyrektor generalny COSMOTE, w środowym oświadczeniu podkreślił znaczenie wspierania kultury i historii Grecji, mówiąc: „Wspieramy naszą historię i kulturę, ponieważ ta wiedza służy jako kompas na przyszłość. (…) Tylko wtedy, gdy znamy nasze korzenie, możemy zacząć wiedzieć, dokąd zmierzamy” – dodał Tsamaz. Jak zauważyła grecka minister kultury Lina Mendoni, współpraca między COSMOTE a greckim Ministerstwem Kultury trwa już od kilku lat: „Pomysł na ten program narodził się wiele lat temu, a teraz rozwija się i rozszerza, aby udostępnić internet do miejsc o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym” – powiedziała Mendoni w środę.

„Nasza współpraca z Ministerstwem Kultury pozwala nam wykorzystywać technologię do prezentowania naszego dziedzictwa kulturowego i zwiększania wpływu naszej historii” – zauważył Tsamaz, odnosząc się do współpracy firmy z Ministerstwem. Zwracając uwagę na wpływ tego posunięcia na wizerunek Grecji na arenie międzynarodowej. Tsamaz podkreślił ogromne znaczenie kulturowe tego kraju: „Wraz z infrastrukturą dla nowej generacji wolnego internetu, wysyłamy wiadomość z najważniejszych zabytków na całym świecie, wzmacniając wizerunek współczesnej cyfrowej Grecji”.