Większość młodych ludzi zainteresowanych wynajęciem mieszkania studenckiego w miastach o największym popycie ma szczególne trudności, ponieważ gwałtowny wzrost czynszów wydaje się teraz rozciągać na wieś czyli poza dwoma dużymi ośrodkami miejskimi.

W tegorocznym raporcie rocznym dotyczącym zakwaterowania studentów, firma certyfikowanych rzeczoznawców Geoaxis odnotowała średni roczny wzrost cen wynajmu o 18,7%, podczas gdy w porównaniu do tego co było 10 lat temu, kiedy rozpoczęto odpowiednie rejestrowanie, nastąpił skumulowany wzrost o 62%.

Jednak w Atenach i Patrze sytuacja jest wyraźnie trudniejsza. W oparciu o odpowiednie dane, ceny mieszkań przeznaczonych dla studentów wzrosły w tym roku o 23,7% do 9,17 euro za metr kwadratowy w stolicy, podczas gdy wzrost ten wynosi łącznie 80,42% od 2014 roku.

Odpowiednio w Patrze, gdzie również występuje skupienie studentów, średnia stawka w tym roku osiągnęła 8,7 euro za metr kwadratowy. i wzrosła o 27,47% w porównaniu do 2022 r., podczas gdy stawki czynszu wzrosły łącznie o 80,37% w przeciągu ostatnich 10 lat.

W Salonikach łączny wzrost wyniósł 68%, podczas gdy ceny wzrosły od ubiegłego roku o 22,27% do 8,5 euro za metr kwadratowy. Sytuacja wydaje się bardziej opanowana w kreteńskim mieście Iraklion, gdzie średnia stawka wynosi 7,7 euro za metr kwadratowy i jest o 16,5% wyższa niż w ubiegłym roku. Jednak w przypadku tego miasta zjawisko eksmisji studentów od maja do września jest powszechne ze względu na turystykę, ponieważ wielu właścicieli chce czerpać dodatkowe korzyści z krótkoterminowego wynajmu swoich nieruchomości w miesiącach letnich, powodując przy tym poważne trudności dla studentów. Zjawisko to jest możliwe właśnie z powodu braku dostępnych mieszkań w Iraklionie, w wyniku czego studenci nie mają innego wyboru i akceptują takie warunki.

Jak podkreślono w analizie firmy, szacuje się, że średnio około 15-20% mieszkań, które mogłyby zostać udostępnione studentom, zostało ostatecznie wchłonięte przez branżę wynajmu krótkoterminowego, a ich właściciele preferują tę konkretną działalność w celu wykorzystania swoich nieruchomości.

opr. Krzysztof Drobiński