Ostatnie dni pełne są kontrowersji i niepokoju związanego możliwościami swobodnego przemieszczania się. Zbliżający się sezon wakacyjny i brak jasnych komunikatów oraz dynamiczna sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świeci powoduje duże zaniepokojenie.

W poprzednich dniach Polska nie znalazła się na liście krajów, których obywatele mogą przybywać do Grecji. Następnie decyzję zmieniono, jednak zastrzeżono, że lotnisko w Katowicach znajduje się na tzw. „czarnej liście”.

Okazuje się jednak, że lotnisko w Pyrzowicach nie jest na czarnej liście. Raport europejskiej agencji ds. lotnictwa, EASA, miał zostać źle zinterpretowany przez Greków. Budzi to wiele wątpliwości, bowiem na mocy wspomnianego reportu osoby przylatujące z Katowic czekała 14dniowa kwarantanna. Katowice Airport wskazuje w oficjalnym oświadczeniu: „Greckie Ministerstwo Turystyki, niezgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotnicze, objęło podróżnych przylatujących z Katowice Airport obowiązkiem kwarantanny, co w praktyce wyłącza Grecję z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska. Agencja wyraźnie podkreśla, że lista lotniska z regionów o zwiększonej transmisji koronawirusa, na którą powoływali się Grecy podejmując decyzję, nie może być podstawą do wprowadzania zakazu lotów z portów znajdujących się na liście, czy też obowiązku kwarantanny dla podróżnych, którzy z nich przybywają.”

Jak podaje polskatimes.pl: ”tytuł załącznika EASA brzmi: Załącznik 1 – Zwiększona dezynfekcja statków powietrznych w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia zakażenia COVID-19 podczas operacji z obszarów wymienionych poniżej. Na liście lotnisk, skąd samoloty należy dezynfekować, są lotniska z Włoch: z Lombardii, Piemontu, Emilii-Romanii, ale też np Schiphol, największy port Holandii, a także największe lotniska w Wielkiej Brytanii, jak Londyn czy Glasgow. Jest wiele lotnisk z USA.”

Należy zatem wskazać, że prowadzona ewidencja lotnisk ma zatem na celu zapewnienie dodatkowej ochrony dla pasażerów. Natomiast nie stanowi żadnej sugestii ograniczeń w podróżowaniu.

Emilia Wieczorek