Budzik włącza się z samego rana,sięgasz po telefon, wyłączasz go i idziesz prosto do kuchni po pierwszą filiżankę kawy.

To bez wątpienia tylko pierwsza z wielu kaw, które pomogą Ci przetrwać nadchodzący dzień, ponieważ czujesz, że inaczej sobie nie poradzisz.

Filiżanka kawy powoli, ale z pewnością stała się już rozpaczliwą „potrzebą”, aby funkcjonować.

Niektórzy ludzie muszą zaczynać dzień od filiżanki kawy, inni piją ją nawet więcej niż wody. Bez wątpienia kawa jest napojem lubianym na całym świecie, ale być może stała się zbyt wielkim globalnym uzależnieniem.

Brak energii i brak kawy często umieszcza się w tym samym zdaniu.

Co takiego jest w kawie, że pragniemy więcej ,do tego stopnia, że ​​jesteśmy od niej zależni?

Może to być smak, konsystencja, różnorodność, a może nasze uzależnienie wynika z dobrze znanej substancji chemicznej zwanej kofeiną.

Kofeina jest substancją chemiczną znajdującą się w wielu produktach, nie tylko w naszym ulubionym codziennym napoju.

Najczęściej stosuje się go w celu poprawy poziomu energii i sprawności umysłowej, aby zapewnić zastrzyk energii, szczególnie po długiej nocy i wczesnym porannku.

Substancja chemiczna działa poprzez stymulację ośrodkowego układu nerwowego i ośrodków kontrolujących ciśnienie krwi. Może podnosić ciśnienie krwi, ale może mieć mniejszy wpływ na osoby, które częściej piją kawę. W zależności od genów niektórzy mogą pić więcej kawy niż inni bez żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Badania wykazały, że kofeina w umiarkowanych dawkach może być dobra, poprawiając nastrój, przyspieszając metabolizm oraz sprawność psychiczną i fizyczną.

Do 4000 mg kofeiny jest uważane za bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych, co odpowiada około 4 filiżankom parzonej kawy.

Jest wielu, którzy piją 4 filiżanki kawy do południa. Jest też wiele osób, które pod koniec dnia sięgają po szóstą lub siódmą kawę.

Zbyt dużo kofeiny może powodować liczne skutki uboczne. Poniżej znajdują się 4 skutki uboczne, które mogą powstać z powodu wysokiego poziomu spożycia kofeiny.

Niepokój

Kofeina powoduje wzrost świadomości umysłowej, ponieważ wyzwala reakcje adrenaliny, związane ze zwiększoną energią. Jedna za duża filiżanka kawy może sprawić, że poczujesz się roztrzęsiony, niespokojny.

Problemy trawienne

Wielu już wie, że filiżanka kawy na czczo z samego rana może skończyć się biegiem do toalety. Umiarkowane ilości mogą poprawić stan jelit, ale w dużych dawkach może powodować bóle brzucha i refluks żołądkowy.

Bezsenność

Popularnym powodem spożywania kofeiny jest zdolność do przebudzenia się i poczucia energii. Kofeina może później powodować problemy podczas próby zaśnięcia.

Może to skutkować niespokojną nocą, zbyt późnym zaśnięciem i rozpoczęciem nowego cyklu kofeinowego następnego dnia, aby nadrobić uczucie utraty energii – błędne koło, które może być trudne do przerwania. Ilość kofeiny, którą organizm może przyjąć, zmieni wpływ, jaki ma ona na jakość snu. Aby uniknąć problemów ze snem spowodowanych przez kofeinę, ostatnia filiżanka kawy powinna być wypijana wcześniej w ciągu dnia, a nie późnym popołudniem.

Uzależnienie

Twoja codzienna filiżanka kawy może wyrobić zły nawyk. W ciągu zaledwie 18 dni może wykształcić się nawyk, że jedna kawa dziennie może stanie się częścią Twojej rutyny.

Kofeina może sprawić, że poczujesz się zdenerwowany i niespokojny, gdy znajdziesz się bez filiżanki kawy.

Gdy twoje ciało przyzwyczai się do codziennej filiżanki kawy, chodzenie bez niej może spowodować objawy odstawienia. Może powodować wzrost bólów głowy i zmęczenia.

Podsumowując, kawa zawsze będzie pysznym i podnoszącym na duchu napojem, ale najlepiej spożywać ją z umiarem.