warzywa2

Pytanie te może się wydawać niedorzeczne, ale w rzeczywistości jest to możliwe. Niezaprzeczalnie owoce zawierają duże ilości składników odżywczych, lecz spożywanie ich w dużych ilościach nie jest zdrowe i może sprzyjać nadprogramowym kilogramom. Dlatego najważniejsze jest aby kontrolować konsumowane porcje.

Zasady o ilości przyjmowanej żywności stosuje się tak samo zarówno do owoców jak i do fast-foodów. Masa ciała ulega zmianie wtedy, gdy spożywamy więcej energii niż możemy spalić, wówczas tyjemy. Natomiast gdy podaż energii będzie mniejsza od zapotrzebowania to będziemy chudnąć. Osoby, które jedzą dużą ilość owoców sądzą, że dzięki temu schudną. Gdy tak się nie dzieje, to są zaskoczeni. Jest to błędne myślenie. Wiele osób jest w szoku, że można jeść za dużą ilość owoców, lecz to jest fakt.

Z warzywami jest nieco inaczej. Znacznie trudniej się nimi przejeść, chyba, że towarzyszy im duża ilość sosów, masła czy sera. Dzieje się tak, ponieważ warzywa zawierają dużo wody i błonnika, który rozciąga żołądek. Osoby odchudzające się powinny uważać na warzywa skrobiowe takie jak kukurydza, ziemniaki, groch, czy fasola.

Wiele osób ma tendencje do przejadania się, jeśli na etykiecie widnieje napis, że jest to produkt o obniżonej zawartości kalorii lub beztłuszczowy. Pokarmy, które zawierają takie oświadczenia mogą posiadać duże ilości cukru, a tym samym są i tak kaloryczne. Pokarmy o obniżonej zawartości tłuszczu również nie nadają się do nieograniczonej konsumpcji.

mgr inż. Arkadiusz Tuwalski mgr Agata Magnuszewska

DobrzeJem.pl