fot. restaurantclicks.com

Pizza nie jest potrawą tradycyjnie kojarzoną z Grecją i jej kuchnią. A wersja „grecka” nie występuje głównie, a nawet wcale, w Grecji. Czym więc jest i skąd się wzięła?

Pizza to popularne danie na całym świecie, które ma wiele różnych rodzajów, a najpopularniejszą jest oczywiście oryginalna włoska odmiana. Wiele krajów ma tendencję do tworzenia własnych wersji z lokalnymi składnikami do dodatków lub inspiruje się innymi kuchniami, by tworzyć wyjątkowe menu. Dlatego dość często można znaleźć pizzę z nazwą jakiegoś kraju lub miasta, będąc w całkiem innym miejscu.

Historia greckiej pizzy

Jak już wspomniano powyżej, pizza nie jest klasycznym daniem, które znajdzie się w menu autentycznej greckiej restauracji. Prawdopodobnie wersja, która opisana jest poniżej nie będzie nawet dostępna w greckich pizzeriach. Skąd więc wziął się fenomen greckiej pizzy?

Grecka pizza została wynaleziona przez Costasa Kitsatisa, znanego również jako Constantinos Kombouzis, Greka z Albanii, w jego restauracji Pizza House, która znajdowała się w stanie Connecticut w 1955 roku. Podczas gdy większość pizz była przygotowywana na zamówienie, Kitsatis zastosował zupełnie inną metodę. Zamiast podrzucać i rozciągać ciasto, przygotowywał całodniową porcję pizzy w 10-calowych patelniach, aby były gotowe o każdej porze. To oczywiście przekształciło się w grecką pizzę, która jest znana i popularna w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki wpływowi Kitsatisa i jego podejścia do robienia pizzy około 40% pizzerii w Connecticut w latach 80. należało do Greków.

Czym obecnie różni się pizza po grecku?

W Stanach Zjednoczonych pizza w stylu greckim jest powszechna w Nowej Anglii i niektórych częściach wschodniego stanu Nowy Jork.

Istnieje kilka kluczowych różnic między tradycyjną pizzą a grecką pizzą. Tajemnica nie tkwi w użyciu greckich dodatków, takich jak ser feta, ale bardziej w sposobie przygotowania ciasta i pieczenia pizzy.

Sposób przyrządzania i pieczenie: Grecka pizza jest pieczona w piekarniku elektrycznym zamiast w piecu ceglanym i zwykle zostaje na blasze lub patelni, więc nie jest kładziona bezpośrednio w gorącym piecu. Używana jest także płytka patelnia, w przeciwieństwie do głębokich patelni używanych do pizzy sycylijskiej, w stylu Chicago lub z Detroit. Ciasto greckiej pizzy też jest zupełnie inne – bardziej grubsze i elastyczne w konsystencji niż chrupiący spód, który kojarzy się z klasyczną włoską pizzą. Spód greckiej pizzy ma podobną konsystencję do chleba focaccia, ale nie jest aż tak gruby.

fot. restaurantclicks.com

Oliwa z oliwek: W procesie przygotowania używa się również bardzo dużo oliwy z oliwek. Ma to zapobiec przyklejaniu się pizzy do blachy podczas pieczenia. Grecja może szczycić się swoją oliwą, ponieważ jest jednym z czołowych producentów oliwy z oliwek na całym świecie ze względu na jej wysoką jakość. Jest to składnik używany w wielu greckich daniach, także nie mogło go zabraknąć w greckiej wersji pizzy.

Nadmierne użycie oliwy z oliwek może oczywiście sprawić, że spód greckiej pizzy będzie bardzo tłusty. Większość rodzajów pizzy je się rękami, lecz tutaj zaleca się użycia noża i widelca, jeśli nie chce się mieć na palcach samej oliwy z oliwek. Ewentualnie można umieścić grecką pizzę na ręcznikach papierowych, aby wchłonęły nadmiar oliwy.

Specjalny sos: Kolejną wyraźną różnicą między pizzą grecką a włoską jest sos. Podczas gdy tradycyjna włoska pizza wykorzystuje gęsty sos pomidorowy jako podstawę, sos pomidorowy używany do pizzy w stylu greckim jest zauważalnie rzadszy. Dzieje się tak z powodu dodania większej ilości oliwy z oliwek, a czasem wody. Te składniki dodaje się, aby nieco rozcieńczyć sos.

Sos pomidorowy używany do greckiej pizzy często gotuje się na wolnym ogniu przez cały dzień na kuchence, zanim zostanie użyty do pizzy. Dzięki temu składniki karmelizują się na brzegach, a ich aromat jest dobrze wyczuwalny w tym smacznym sosie.

Warto również zauważyć, że sos pomidorowy do włoskiej pizzy i greckiej pizzy wymaga różnych wytworów z pomidora jako składnika. Do włoskiego sosu używa się soku pomidorowego, aby uzyskać ten pyszny smak, natomiast w greckim sosie do pizzy wykorzystuje się głównie pastę pomidorową. Pomaga to nadać głębię smaku, a także dostarcza mocnej ilości witamin i minerałów, w tym witamin C i K, a także żelaza.

Grecka pizza może być również wykonana z białym sosem zamiast pomidorowego jako baza do pizzy. To nadal pozwoli przebić się autentycznym greckim smakom, a dodatkowo będzie dobrze komponować się z przystawką w postaci sałatki.

fot. thehungrybites.com

Przygotowanie ciasta przed pieczeniem: Ciasto używane do greckiej pizzy bardzo różni się od ciasta używanego do tradycyjnej włoskiej pizzy. Tradycyjne ciasto do pizzy jest wyrabiane, a następnie pozostawiane do wyrośnięcia na około 90 minut, zanim zostanie posmarowane sosem i posypane ulubionymi dodatkami, oczywiście w zależności od przepisu. Jednak ciasto na grecką pizzę przygotowuje się bez wyrabiania ciasta, a następnie pozostawia się je do wyrośnięcia przez noc. Ciasto ma również odrobinę słodszy smak dzięki dodaniu cukru.

Przyprawy i dodatki: Autentyczna grecka pizza będzie mocno przyprawiona. Oregano, bazylia i rozmaryn to tylko niektóre z popularnych połączeń, które mogą pomóc nadać pizzy charakterystyczny aromat. Decydując się na kawałek greckiej pizzy zamiast włoskiej, można spotkać się również z wpływem niektórych klasycznych greckich smaków. Mogą to być ser feta, oliwki, oregano, pomidory, a czasem nawet papryka.

Oczywiście takie dodatki nie są konieczne w przypadku greckiej pizzy. Sposób przygotowania ciasta, różnica w rodzaju użytego sosu pomidorowego oraz większa ilość oliwy z oliwek to najczęstsze znaki rozpoznawcze greckiej pizzy.

Jak zrobić grecką pizzę?

Dużą zaletą greckiej pizzy jest to, że taki styl pizzy można łatwo odtworzyć samemu. Domowy piekarnik powinien być w stanie osiągnąć wystarczająco wysoką temperaturę, aby upiec tę pizzę, ponieważ najprawdopodobniej nie będzie musiał osiągać takich temperatur, jak piec ceglany używany do klasycznej włoskiej pizzy.

Przygotowanie ciasta jest dość proste, ponieważ potrzeba jedynie wody, mąki, cukru, soli i drożdży. Należy wymieszać wszystkie te składniki razem, a następnie pozostawić ciasto do wyrośnięcia przez noc. Następnie trzeba je upiec na blasze do pizzy lub na żeliwnej patelni, pamiętając by używać dużo oliwy z oliwek na patelni, aby zapobiec przyklejaniu się ciasta.

fot. greekspizzeriacarmel.com

Poza typowym sosem można użyć klasycznych greckich dodatków lub swoich ulubionych; ciasto, sos i sposób pieczenia jest tutaj jednak najważniejszy.

Rodzaje sera używanego do greckiej pizzy

Na zdecydowanej większości greckich pizz używa się pół na pół mieszanki sera cheddar i mozzarelli, którą posypuje się wierzch.

Można również zdecydować się na dodatkowy starty ser provolone, który pięknie się zarumieni, nadając tę klasyczną, chrupiącą, serową warstwę wierzchnią.

Zofia Masalska