Cztery greckie cele podróży – Ateny, Nauplion, Santorini i Heraklion – są jednymi z najlepszych miejsc wakacyjnych w Europie, które oferują najszybszy mobilny Internet, co wynika z ankiety opublikowanej niedawno przez firmę Ookla, dostawcę analiz sieciowych i informacji o łączności.

Analiza wydajności mobilnego Internetu przeprowadzona przez firmę Ookla obejmuje 50 popularnych miejsc docelowych na całym kontynencie. Firma podzieliła te miasta na cztery kategorie, które mogą spodobać się różnym typom podróżników: duże miasta, życie na plaży, raje kulturalne i wypady do lasu. Następnie porównano dane Speedtest Intelligence pod kątem mediany prędkości pobierania i opóźnień na wielu serwerach w każdej kategorii w drugim kwartale 2022 r.

Internetowa wydajność Aten

Stolica Grecji zajęła 10. miejsce na liście Ookla „Wielkie miasta z wydajnością Internetu równie ekscytującą jak ich styl życia” z medianą szybkości pobierania 59,92 Mb/s w drugim kwartale.

Na szczycie listy znalazło się Oslo w Norwegii z medianą szybkości pobierania 156,99 Mb/s w tym samym okresie.

W pierwszej trójce znalazły się dwa inne skandynawskie miasta: Sztokholm w Szwecji, z medianą szybkości pobierania 136,74 Mb/s oraz Kopenhaga w Danii z 133,16 Mb/s.

Prędkości Internetu nadające się do „życia na plaży”

Na liście „życia na plaży” firmy Ookla znalazły się dwa greckie kierunki: Nauplion na Peloponezie zajął 10. miejsce w II kwartale z medianą szybkości Internetu 60,54 Mb/s, a popularna wyspa Santorini znalazła się na 12. miejscu z medianą szybkości 56,66 Mb/s.

Biarritz we Francji i Korčula w Chorwacji miały najszybsze mediany prędkości pobierania na liście życia plażowego Ookla w drugim kwartale, odpowiednio 155,65 Mb/s i 133,67 Mb/s.
Warna w Bułgarii (104,00 Mb/s) i Faro w Portugalii (101,74 Mb/s) znalazły się w pierwszej czwórce.

Heraklion oferuje prędkości internetowe gotowe do badań

Heraklion na Krecie znalazł się na liście „Rajów kulturalnych z prędkościami Internetu gotowymi do badań” firmy Ookla.

Miasto zajęło dziewiąte miejsce na liście z medianą prędkości pobierania na poziomie 63,35 Mb/s.

Tromsø w Norwegii znalazło się na szczycie listy z medianą szybkości pobierania 251,52 Mb/s w drugim kwartale, prawie 2,3 razy większą od wyniku wicelidera – Amsterdamu w Holandii.